Megyejáró

2022.11.02. 11:24

Bemutatkozik a 75 éves Tatabánya, ahol mindenki talál egy közös pontot

Címkék#megyejáró

Tatabánya ebben az évben ünnepeli várossá nyilvánításának 75. évfordulóját. A jubileumra szervezett programokon sok szó esett a bányászat 125 éves múltjáról, a várossá nyilvánítás óta eltelt 75 esztendőről, valamint arról, hogy miért jó tatabányainak lenni, itt születni, felnőni, iskolába járni, majd a városban és a városért dolgozni.

Sugár Gabi

A bányászhagyományok őrzésének fontos állomása volt a Bányatiszti Kaszinó felújítása

Forrás: 24 Óra

Fotó: Dallos István

– Az itt élő emberek boldog pillanatai, küzdelmeik, elszántságuk és sikereik töltik meg élettel azokat az élettelen kövekkel szegett utcákat és tereket, amelyek gondosan őrzik az elődök által ránk hagyott örökséget, hűségüket a városhoz. A bányászat és a szén a város történetének a kezdete, a kiindulási pontja. 

Cél a lakosság terheinek enyhítése
Az önkormányzat szociális védőhálót biztosít, segítséget nyújt a nehéz helyzetben lévőknek. A 2020 tavaszától kezdve tomboló koronavírus-világjárvány ideje alatt csaknem kétezer bérlakás bérleti díját engedte el három hónapra az önkormányzat, valamint azt is vállalta, hogy azoknak a hetven év feletti tatabányai lakosoknak, akik másként nem tudták megoldani az étkezésüket, ingyenesen egy tálnyi meleg ételt biztosít. A segítséget igénylők létszáma egyébként megközelítette a napi kétezer főt. Októberben a lakosságot sújtó, megnövekedett energiaárak terheinek mérséklésére határozott úgy a tatabányai közgyűlés, hogy háztartásonként 30 ezer forint rezsitámogatás nyújt, és a 70 éven felülieknek ötezer forintot biztosít. A 6 évnél idősebb, de 20 évnél fiatalabb iskolás tatabányaiak pedig helyi tömegközlekedési támogatásban részesülnek az önkormányzat jóvoltából.

A bányavállalat által megteremtett szociális, kulturális, oktatási-nevelési alapok máig erősen hatnak az itt élők mindennapjaira, egészségükre, jövőjükre – kezdte a beszélgetést Szücsné Posztovics Ilona polgármester. A négy elődtelepülés, Felsőgalla, Alsógalla, Bánhida és Tatabánya identitásának őrzése ma is kiemelt feladata az ott lakóknak és a város vezetésének. 

Közösségi terek újultak meg
Az elmúlt évek egyik célkitűzése volt a városházán az elődtelepüléseken működő művelődési házak felújítása, az energetikai rendszerek korszerűsítése és a belső részek csinosítása. Megújult a Puskin Művelődési Ház, befejeződött a Széchényi István Művelődési Ház belső és külső rekonstrukciója, illetve támogatást nyújtott a város Alsógallán egy közösségi összefogásból, valamint a Német Nemzetiségi Önkormányzat, illetve az Alsógallai Baráti Kör jóvoltából épülő tájház megvalósításához. Folyamatban van az Újvárosi KPVDSZ és a Kertvárosi Bányász Művelődési Ház felújítása. Ezekben a közösségi terekben művészeti csoportok, kézműves-foglalkozások és más civil szervezetek tagjai találkoznak, működnek, illetve tartják rendszeres összejöveteleiket a szépkorúak. 

Az elmúlt időszakban a bányászhagyomány őrzésének fontos állomása volt a Bányatiszti Kaszinó felújítása. A városiak turisztikai, közösségi, kulturális célokra használhatják a megújított tereket. A felújítással nemcsak eredeti szépségét kapta vissza az épület, hanem olyan látványosságot teremtettünk a városban, amely jelentősen hozzájárul Tatabánya turisztikai potenciáljának erősítéséhez – mondta a polgármester. 

– Hiszünk abban, hogy közösségi élet nélkül nincs település, ezért jelentős pénzügyi támogatást is kapnak ezek a szervezetek a működéshez. Nem lehetünk eléggé hálásak azoknak, akik akár munkájukból kifolyólag, akár szabadidejük hasznos eltöltése okán közösségeinkért dolgoznak. Bárhonnan is ismerjük egymást, van egy közös pont: mindannyiunknak van egy Tatabányája. 

Jelentős várossá fejlődött
A bányavállalat volt a központ, aköré települtek a szolgáltatók, a gyárak, az üzemek, a műhelyek, amelyek pedig végül az ország egyik jelentős iparvárosává fejlesztették Tatabányát. A cementgyár, a központi műhely, az alukohó, vagy a BHG vállalat csak néhány azok közül, amelyekben dolgozók ezreit foglalkoztatták. Az ő közösségeik a telepiekkel és a sorra épülő lakótelepekre költözőkkel együtt teremtették meg a nagybetűs várost – nyilatkozta a polgármester. 
– Bányászati hagyományaink őrzésének ékes bizonyítéka volt az év során az Országos Bányászati és Kohászati Egyesület helyi szervezete által az önkormányzat támogatásával megvalósult XI. Országos Bányász-Kohász-Erdész Találkozó, melyen több mint 500 fő vett részt az ország különböző területeiről. 

A legfontosabb érték az ember

A város a bölcsődei és az időszakos gyermekfelügyeleti ellátást a Tatabányai Egyesített Bölcsődék székhelyein, négy telephelyen, 396 férőhelyen biztosítja. A városban összesen 80 óvodai csoport működik, 8 székhelyen és 9 telephelyen. Nő a sajátos nevelési igényű óvodáskorú gyermekek száma. Az ellátásuk saját intézményükben történik. 

Töretlenül fejlődik a város
A 2014–2020-as európai uniós költségvetési ciklusban számos projekt valósult meg Tatabányán, ennek is köszönhetően folyamatosan fejlődött, illetve fejlődik is a megyeszékhely. Mint megtudtuk, még folyamatban van az Általér-völgyi kerékpár út Dankó Pista–Jegenye utca–Általér mente–Kertvárosi körforgalom közti szakasz megépítése. Az óvárosi bölcsődét két csoportszobával bővítik, és Felsőgallán egy minibölcsőde építésére készültek el a napokban az engedélyes kiviteli tervek. A jövő év áprilisának végéig fejeződik be a Bánhida–Sárberek vasúti aluljáró, illetve a két városrészt összekötő útszakasz megépítése, mellyel a megyeszékhely közlekedési szerkezete is megváltozik. Befejezéséig a város célja a Turul utca hiányzó szakaszának megépítése, valamint a Szent Borbála Kórház előtti szakasz felújítása.

2020-tól átlagban 205 óra/hét fejlesztő óra valósult meg, aminek a költsége évente 20–22 millió forint. A pedagógusok szakmai továbbképzésére óvodánként évente 1 millió forintot biztosít a város.

Plusz a szociális ellátórendszerben

A Tatabánya Járási Egyesített Szociális Intézményekben egyre komolyabb problémát jelent a szakképzett munkaerő biztosítása. A munkavállalók megtartása érdekében a megyeszékhely önkormányzata a járvány alatt bérkiegészítést biztosított a munkavállalóknak. Ennek mértéke meghaladja az évi mintegy 230 millió forintot.

Fotós: Sugár Gabi / Forrás: 24 Óra

Bérkiegészítés a pedagógusoknak

Az óvodapedagógusok létszámának csökkenése Tatabányán is nagy gond. Mint megtudtuk, az önkormányzat ezért bérkiegészítésre havi bruttó 20 ezer forintot biztosít. A pedagógushiány és a sok adminisztrációs teher csökkentésére a fenntartó további havi bruttó 40 ezer forint bérkiegészítést nyújt annak a pedagógusnak, akinek a csoportjában SNI-s gyermek integrált nevelése folyik.

Évfordulós köszöntések

Tatabányán jelenleg az itt élők csaknem 25 százaléka szépkorú. Az önkormányzat számára kiemelt feladat a támogatásuk, a szépkorúak báljának megrendezése. Nemrégiben újjáalakult az Idősügyi Tanács, mely javaslatot tett támogatásra, és egy sikeres országos „Önkormányzatok az idősekért” című konferenciát is szervezett. Negyvennél is több klub működik a városban. Az Agora Nyugdíjasklub nemrégiben ünnepelte 35. születésnapját. A 75 éves évforduló alkalmából a város köszöntötte az idén 75. születésnapjukat ünneplőket is.
 

Gordos Béláné (jobbra) egyidős a várossal
Forrás: beküldött

Igazodni az igényekhez

Tatabánya gazdasági életében a legjelentősebb szerepet a Tatabányai Ipari Park tölti be. Több mint tizenkétezer embernek adnak munkát. Nagyon fontos a befektetőbarát városi környezet és a piac igényeire reagáló folyamatos fejlesztés. Ebben meghatározó szerepe van a város cégének, a Gazdaságfejlesztő Szervezet Tatabánya Nonprofit Kft.-nek, amely folyamatosan kapcsolatot tart, és monitorozza a már itt található nagyvállalatok igényeit, valamint a park két fejlesztőjével, az Ipari Projekt Hungária Kft.-vel és a NIPÜF Zrt.-vel közösen dolgoznak ki új projekteket. A GFSZ teljes körű szolgáltatást nyújt.

Népszerű az ipari park
Forrás: beküldött

A helyi gazdasági élet kiemelkedő jelentőségű szereplői a kis- és középvállalkozások is. Számukra az önkormányzat 2016-ban egy versenyképességet növelő, telephelyfejlesztési pályázatot dolgozott ki.
Nagy kihívást jelent a munkaerő-toborzás és -megtartás, ezért a helyi cégekkel közösen összehangolt stratégiát dolgozott ki a GFSZ, hogy a munkaerőt helyben tudják tartani, és új munkaerőt tudjanak a városba vonzani.

Az oldal a Tatabányai Önkormányzat támogatásával készült.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában