2021.10.25. 13:53
Eltévedt golyó, bujkáló tanácselnök: Bokodon és Környén újraélték '56-ot (videó)
Egész elképesztő módon dolgozták fel a forradalom és szabadságharc eseményeit a környei és bokodi színjátszósok. Közreműködésük által még közelebb kerülhettek az ’56-os eszmék, tettek és a környéken, például Bokodon zajló és Környebányához köthető események.
Forrás: 24 Óra
Fotó: Hagymási Bence
Minden évben leróják tiszteletüket Környebányán a Puskás Sándor emlékére állított márványtáblánál, aki az 1956-os forradalom és szabadságharc során mártírhalált halt. Az idei megemlékezésre rendhagyó történetfeldolgozás szerveződött, a KaDarkölykök környei és bokodi színjátszósai Dallos Zoltán és Karap Diána rendezésében állítottak színpadra egy zenés darabot a környebányai orvostanhallgató életének mozzanatairól, és a végzetes október 23-ai eseményekről, halálának körülményeiről. Pénteken Bokodon, szombaton pedig Környén láthatta a nagyérdemű.
„Az első áldozat” című színdarabban a Lukonits Ottónéval, született Puskás Katalinnal öt éve készített interjú és dr. B. Stenge Csaba hadtörténész-kutató tanulmányai, valamint Szűcs János bokodi településkutató információi alapján idézte fel az eseményeket huszonöt fiatal. A történet egy környebányai eljegyzéstől indul. Később megjelenik a budapesti helyszín, amikor eltévedt golyó ejt sebet a főszereplőn, ami egyben a budapesti események első áldozatát jelöli.
A konkrét tényadatok és bizonyítható dátumok ismeretében dr. B. Stenge Csaba hadtörténész biztos abban, hogy Puskás Sándor volt az első áldozat a Magyar Rádiónál. Őt tartották első áldozatnak a Baross utcai II. sz. Sebészeti Klinika dolgozói, valamint egyetemi évfolyamtársai is. A darab valósághűen bemutatta azt is, hogy milyen érzés lehetett a forradalom vidékre elért szele.
Például, hogy Bokodon leváltották a tanácselnököt, aki a kukoricásban bujkált, de az is kiderül, hogy a temetői emlékműről traktorral döntötték le a vörös csillagot. Élelmiszergyűjtés indult a forradalom résztvevőinek, majd a tanácsház előtt gyűlést tartottak, ahol torkuk szakadtából üvöltötték, hogy Ruszkik haza! A nézőkben fokozódó feszültséget Horváth György gitárkísérete oldotta. Olyan örökbecsűek kerültek színpadra, mint az „Ahogy lesz, úgy lesz” és a „Ha én rózsa volnék” című dalok.
Könyvelő és helytörténész a díjazott
A szabadságharc évfordulójához kapcsolódó ünnepi testületi ülés keretében adták át október 23-án Bokodon az elismeréseket, amelyeket minden második évben ítélnek oda az arra érdemeseknek. Czunyiné dr. Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője és Csonka László polgármester Bokodért emlékérmet adományozott Kriskó Andrásné Ilonának, az elmúlt években végzett könyvelési munkálataiért. Bokodért elismerő oklevél járt Szűcs Jánosnak, helytörténeti kutatásaiért.