2021.08.04. 09:51
A roma holokauszt áldozataira emlékeztek Esztergomban
Koszorúkat, virágokat helyeztek el a két éve állított esztergom-kertvárosi emlékműnél.
Völner Pál beszédét hallgatják a jelenlévők a roma holokauszt áldozatainak tiszteletére rendezett megemlékezésen
Forrás: 24 Óra
Fotó: P. Z.
Esztergomból és környékéről 1944-ben Auschwitz-Birkenau lágerbe deportált roma származású honfitársainkra emlékezve – olvasható Esztergom-Kertvárosban, a Szent István templom kertjében, az Esztergomi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat által 2009-ben állított emlékművön. Ennél a márványtáblánál tartottak megemlékezést hétfő délután.
Góman János, az Esztergomi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke beszédében többek között így fogalmazott: a rémtettre ma sincs és soha nem is lesz elfogadható magyarázat. A roma holokauszt nemcsak a romák ügye, hanem közös ügy, az országé, Európáé és a világé.
Góman János elmondta, hogy a vészkorszakban a legnagyobb gyűjtőközpont megyénkben a komáromi Csillag erőd volt, ahová több ezer romát hurcoltak. Az elnök felidézte a holokauszt egyik túlélőjének megrendítő vallomását, aki drámai hangú visszaemlékezésben beszélte el a kivégzéseket.
Völner Pál, a térség országgyűlési képviselője beszédében hangsúlyozta, az ilyen kataklizmáknak az emléknapja megfelelő alkalom arra, hogy egy közösség azonosuljon hőseivel, kultúrájával, hagyományaival, egy erősítő pont. Nemcsak időpont, de kell egy hely, amit a kertvárosi közösség itt, a templomkertben felállított, hogy megfelelő kerete és módja legyen, hogyan kell megemlékezni.
Erős Gábor, Esztergom alpolgármestere arról beszélt, a megemlékezés jó alkalom arra, hogy a szomorúság mellett táplálkozni lessen abból az örömből, hogy mára, a kormányzatnak köszönhetően, Magyarország biztonságos ország.
Tóth Tamás, a körzet önkormányzati képviselője kiemelte, Esztergom-Kertvárosban magyarok és romák egymás mellett békességben való élése egy cél, egy út, melynek mérföldkövei között megtalálható a roma holokauszt emléknapja és a szándék, hogy származása miatt senkit se ítéljenek halálra, senkit se bántsanak.
A beszédek után a résztvevők koszorúkat, virágokat helyeztek el az emlékműnél.