KFOR

2021.03.27. 07:00

Újabb tatai katonák védik a békét Koszovóban

A Magyar Honvédség KFOR Kontingens 24. váltása, soraiban tatai katonákkal már megkezdte szolgálatát a koszovói Novo Selo táborban. Érkezésük után a kinti erőknek is bizonyosságot kellett tenniük a fél éves kiképzésük alatt szerzett tudásukról.

Goletz-Deák Viktória

A Magyar Honvédség KFOR Kontingens 24. váltása, soraiban tatai katonákkal már megkezdte szolgálatát a koszovói Novo Selo táborban.

Forrás: Klapka György Lövészdandár

Fotó: Szőke Linda hdgy.

Befejezték a felkészülést, így elérte teljes műveleti készenlétét az MH KFOR Kontingens 24. váltásának állománya. Az elkövetkező fél évben ők fognak a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóaljánál szolgálatot teljesíteni. A koszovói táborban zajló felkészülés számos gyakorlat végrehajtásából állt: tömegkezelés, tűziszony leküzdését szolgáló Fire Phobia tréning, valamint helikopterrel történő átcsoportosítás begyakorlása. Mindezek elsajátítása után a manőverszázadok vizsgát tettek, bizonyítva a teljes műveleti készenlét elérését.

Közben Novo Seloban megtartották a Magyar Honvédség KFOR Kontingens parancsnoki átadás-átvételi ünnepségét is, amelyen részt vett Franco Federici vezérőrnagy, a KFOR parancsnoka, valamint az alegységek vezető állománya. Az átvevő 24. váltás a tatai dandár 1. Lövészzászlóalj katonáira épül, kiegészülve a Magyar Honvédség más alakulatainak állományával. Az eseményről a tatai dandár közösségi oldalán számoltak be.

Nőként is helytáll az őrmester

Bodnár Dóra Judit őrmester az első misszióján vesz részt. A katona elmondta, hogy a tapasztalatszerzés és a nemzetközi környezetben való speciális feladatok miatt jelentkezett a külszolgálatra.

– Én ellátó altiszt vagyok Koszovóban, vagyis többek között én biztosítom a századnak a szükséges felszereléseket, anyagokat, amire itt kint szükségük lehet – magyarázta az őrmester, aki hozzátette: bár az elsődleges missziós feladatai között nem szerepel harcászat, neki is el kell végeznie a teljes kiképzést.

– A budapesti MH Egészségügyi Központ, azaz a Honvédkórház állományába tartozom, de a missziós felkészítést én is a tatai dandárnál hajtottam végre. Így lehetőségem volt megismerni azokat a katonatársaimat, akikkel együtt szolgálok fél éven keresztül. A csapat nagyon összetartott már a kiképzés alatt is.

A tatai főhadnagynak ez az ötödik missziója

A tatai dandár 1. Lövészzászlóaljában szolgáló Schuh Dávid főhadnagy már az ötödik külszolgálatát végzi: egyszer volt Irakban, egyszer Észtországban, Koszovóban pedig most van harmadszorra.

– Öt éve diplomáztam a Nemzeti Közszolgálai Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán, azóta szolgálok Tatán. Eddig átlagosan évente egy misszióban vettem részt. Ugyan Irak egy veszélyesebb környezet, de nekem Koszovó volt az a misszióm, amiben a legtöbbet tudtam tapasztalni, a parancsnoki munka, illetve a feladatok, kihívások szempontjából. Az előző külszolgálatokban szakaszparancsnok illetve századparancsnok-helyettes voltam, most pedig századparancsnok vagyok a kontingens első manőverszázadában – mondta a főhadnagy. Hozzátette, hogy a magyar manőverszázadok a KFOR Parancsnokság által kijelölt feladatokat (például járőrözés, ellenőrző áteresztő pontok telepítése, tömegkezelés, illetve akár őrzésvédelmi és kísérési feladatok) látják el.

Köszönetet mondott az alezredes

Hodoniczki Mátyás alezredes, az MH KFOR Kontingens 23. váltás parancsnoka ünnepi beszédében megköszönte az állománynak a külszolgálat időszakában nyújtott becsületes és odaadással végzett munkát. Kiemelte, hogy a katonák a KFOR nemzetközi erőinek tagjaként Magyarország és ezzel együtt a Magyar Honvédség hírnevét és elismertségét növelik. Kérte, hogy legyenek büszkék arra, hogy ennek a szervezetnek tagjai és elődjeikhez híven minden erejükkel és kitartásukkal szolgálják továbbra is a hazájukat.

2000 óta tartják fenn a békét a tatai katonák a Balkánon

Fekets Zoltán alezredes, az új parancsnok elmondta, hogy a tatai dandár 2000 óta vesz részt a balkáni ország békefenntartó missziójában.

– A KFOR vezetése – ahogyan a múltban, úgy ezentúl is – számíthat a magyar kontingens szakértelmére, elhivatottságára és kiemelkedő együttműködési készségére. Napjainkban a COVID-19 járványügyi veszélyhelyzet miatt minden bizonytalan és számos előre nem látható kihívás jöhet szembe, de összetartással és egymás kölcsönös segítésével végrehajthatók lesznek a kontingensre bízott feladatok – mondta az alezredes.

Mint arról beszámoltunk: a Magyar Honvédség KFOR Kontingens 24. váltásában mintegy négyszázan vesznek részt. Döntő többségét a tatai dandár katonái adják, illetve a más alakulatoktól érkezők fél éves felkészítését is Tatán végezték. A magyarokat csak akkor vetik be, ha a helyi, illetve a nemzetközi rendőrség tömegoszlatási kísérlete kudarcot vallott.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában