2021.03.25. 20:01
Eltűnt épületeket rejt a föld Esztergomban
A térkő és a betonborítás csak álca, a nyugodt, csendes esztergomi utcák alatt templomok romjai rejtőznek a mélyben. Most mi is kisgyermekes családok nyomdokaiba szegődtünk és az AlterEgom Egyesület QR-kódjait vadászva ismerkedtünk meg a királyváros elfeledett múltjával.
A jeleket jól látható oszlopokra helyezték el
Forrás: 24 Óra
Fotó: W. P.
A vasárnapi ebédre hangolva babakocsiba tettük a gyereket és útnak indultunk a belvárosi temető felé.
– A térkép azt jelzi, hogy a bejáratnál kell keresni a helyet – mutattam előre a kerítés felé, ám először nem vettem észre a jelzést. Keringtem egy sort, felbosszantottam magam, hogy valaki a gyertyák közé helyezett el egy üres energiaitalos dobozt, majd rátaláltam a QR-kódra.
– Valami baj van, a telefon nem érzékeli – mondtam feleségemnek és az ő készüléke sem olvasta a jelet. Ám ez a kis balszerencse sem vette el a kedvünket és bár nem tudtam meg most az egykori Szent Domonkos kolostor titkait, tovább haladtunk a Magyar utca felé.
A főút felé szűkülő útszakasz olyan optikai csalódást keltett bennünk, mintha az épületek egy kicsit befelé dőltek volna. A régi fakeretes ablak körül lepergő vakolat olyan szépen vált el a faltól, mintha valaki lassan, óvatosan kezdte volna lehúzni a réteget, pedig bizonyára az idő dolgozott csak rajta. Aztán jött a sarok és ott voltunk a következő kódnál, melyet sikeresen olvasott a telefon.
– Itt állt valahol a Szent Kereszt templom. A törökök ezt is elpusztították – csúszott ki a számon a gondolat, miközben olvastam az ismertetőt. Való igaz, az AlterEgom első innovatív játékával csupa olyan épület múltját ismerhettük meg, melyeket valamilyen oknál fogva eltöröltek a föld színéről.
Bár egy-két vallási helyről már hallottam, azt nem tudtam, hogy az Eszperantó utcánál is volt egykor egy templom. Mivel tanulóvezetőként gyakran onnan indultunk útra, a múlt öröksége miatt azt gondolom, hogy a SIKK-es indulásnál azért elmondhattunk volna egy rövid imát...
A városháza felé tartva eljátszottam a gondolattal: hogyan festene a mai utcakép, ha mindenhol állnának ezek a templomok? Hisz most is van jó néhány a városban, de a meglévő és elfeledett épületek együttesen olyan harangjátékot játszhatnának, melyek a müncheni főtéri harangkavalkádot is felülmúlnák…
– Azt írják, hogy a térkőburkolat között húzódik egy piros sáv. Ez jelölné a Szent Miklós templom helyét? Sose értettem, mit szimbolizálhatnak a színes kövek… De hát ez Esztergom, ami mindig rejt valami érdekességet – állapítottam meg a legújabb felfedezésen.
A helytörténeti séta éppen a Széchenyi tér másik végén zárult. Ott ugyanis másfél évtizeddel ezelőtt tárták fel a Szent Lőrinc templom romjait. Tizenévesként hidegen hagytak a munkálatok, ma már sokra tartom, hogy mennyi érték felett haladunk el nap mint nap.