elkötelezettség

2019.11.28. 11:30

A kisbéri mentőállomás hőseit szakmai díjjal jutalmazta a megyei közgyűlés

Szakmai díjat adományozott a megyei közgyűlés a kisbéri mentőállomásnak, amit több évtizedes kimagasló munkájukkal érdemeltek ki.

Palásti Péter

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Forrás: 24 Óra

Fotó: Mazán Tibor

A város mentőállomásának jelenlegi épülete 1974-ben készült el, 2015-ben újították fel. A bázison 24 órás ügyeletet teljesítenek. Jelenleg öt mentőtiszt, tíz ápoló és tíz gépkocsivezető váltja egymást. Gépjárműparkjuk korszerű, a Mercedes Sprinter típusú mentőt öt, az esetkocsit tavaly kapták. Ezekkel a járművekkel meglehetősen nagy területet járnak be. Nem csak a Kisbéri járás valamennyi települését, de gyakran vonulnak a 81-es és a 13-as főutak távolabbi szakaszaira is.

Az általuk ellátottak nagyobb részét Tatabányára, a többieket általában Székesfehérvárra és Győrbe szállítják. Tavaly 1981 rászorulón segítettek, és járműveikkel több mint 145 ezer kilométert tettek meg. Nem csak autóik korszerűek, de felszereltségük is, így mindenük megvan, ami életmentő munkájukhoz szükséges.

Eszközeik többségét szervezetük központja biztosítja, de sokat segítenek a helyi önkormányzatok, cégek és egyéni vállalkozók is. Nekik köszönhetően jutottak például két végtag-vákuum-sín-készlethez, Medima S300 perfúzorhoz és az égési sérülések esetén használandó csomagokhoz. Mindez persze fontos, de még fontosabb, hogy az állomás valamennyi munkatársa nem csak szakszerűen, de lelkiismeretesen is végzi a munkáját.

Többet kell vonulniuk, mint korábban

A szigorú tények és a megbízható statisztikai adatok azt mutatják, hogy a kisbéri mentőállomás dolgozóinak is sokkal gyakrabban kell vonulniuk a vészhelyzetek elhárítása érdekében, mint évekkel ezelőtt. Többnyire idős, beteg emberekhez; főleg az időjárás változásakor és a különböző légköri frontok átvonulásakor, de közlekedési balesetek sérültjeihez is. Az itt dolgozók döntő többsége – szám szerint 21 – férfi, négyen pedig a szebbik nemet képviselik. Többségük fiatal, de van közöttük olyan is, aki néhány év múlva már nyugdíjba vonulhat. A korkülönbség ellenére is összetartó kollektívát alkotnak. Megtudtuk tőlük, hogy a csapatépítő tréningek és a karácsony előtti közös vacsorák is jó hangulatban telnek náluk.

Újszülötteket is világra segítettek

Pénzes Krisztina, az állomás vezetője ugyan Komáromban született, de Kisbéren nőtt fel. Győrben, a Baross Gábor közgazdasági szakközépiskolában érettségizett. Pénzügyi-számviteli ügyintéző lett, de sohasem dolgozott eredeti szakmájában. 2010–2014 között a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karára járt, ott szerzett diplomát. Mikor végzett, rögtön a kisbéri mentőállomásra került, amelynek 2017-ben ő lett a vezetője. Azóta sok emlékezetes esete volt, de mindegyik közül arra a háromra gondol vissza legszívesebben, amikor újszülötteket kellett világra segíteniük, mert nem volt már idő arra, hogy a kismamákat Kisbérről, Vérteskethelyről és Gelenyes-pusztáról kórházba vigyék.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában