2019.08.31. 06:44
Bányászaira emlékezik a megye a hétvégén
Pénteken megyeszerte megkezdődtek a bányásznapi megemlékezések, koszorúzások. Dorogra, Piliscsévre és Tatabányára látogattunk el. A rendezvények szombaton és vasárnap több helyszínen folytatódnak.
Forrás: Fortepan
Fotó: KOVÁCS MÁRTON ERNŐ
Dorogon a városi bányásznapi ünnepségek keretében koszorúzták meg a Baumit Kft. bejáratánál található Nemzeti Kőbányászati Emlékhelyet. A vállalat nevében Illy Gábor ügyvezető mondott ünnepi beszédet, aki elmondta, hogy az emlékmű egyfelől a múltba mutat, másfelől a jövőnek üzen, elhaladva mellette pedig emlékeztet minket az értékeinkre.
Dr. Völner Pál, a térség országgyűlési képviselője elmondta, hogy nem tudunk a szénbányászat nélkül Dorog történetéről beszélni. Hozzátette, hogy a bányászat legfőbb értéke az a tisztesség, az a munkához való hozzáállás volt, amit az itt élő emberek elsajátítottak, megörököltek, ami a mai változó körülmények között is biztosítja a település fennmaradását, virágzását.
Dr. Tittman János polgármester a bányásznapot a település misztikus, ihlető erejének nevezte. Ismertette, hogy a jövőben túrák és a jövő évi eucharisztikus kongresszus révén a bányászemlékezet-kultúra újabb, érdekes rendezvényekkel teljesedik ki.
Piliscséven Kosztkáné Rokolya Bernadett polgármester a község és a helyi szlovák önkormányzat nevében köszöntötte a jelenlévőket, majd Mráz László nyugdíjas főaknász mondott beszédet. Megjegyezte, hogy ma már nem kell, és nem is lehet harcolni a jobb munkakörülményekért, hiszen minden mélyművelésű bányát bezártak, de ez nem jelenti azt, hogy el kell felejtenünk mindent.
– Az a kötelességünk, hogy ápoljuk hagyományainkat, emlékezzünk azokra, akik az életüket adták a fényt és meleget adó szénért – mondta, majd hozzátette, hogy még nagy mennyiségű kincset rejt a Dorogi-medence, amely reményei szerint az új technológiák révén hasznosíthatóvá válik. A Piliscsévi Szlovák Nyugdíjas Klub Őszirózsa Dalköre Demeter Attila vezetésével rövid műsort adott, majd a település vezetői és volt piliscsévi bányászok koszorúztak az emlékműnél.
Tatabányán koszorúzásokkal indult, majd a Villamosnapok ünnepségével folytatódott az erőműben a 69. Tatabányai Bányásznap. Schmidt Csaba polgármester elmondta: két évvel a bányászat megkezdése után indult el a villamosenergia-termelés a városban. Nagy kihívásokkal kellett szembenézniük az elmúlt 121 évben, miközben a szénről átálltak olajra, gázra és néhány éve már biomasszával fűtik a kazánokat. Az itt dolgozók kitartása sikert hozott, ezért is örvendetes, hogy bevezették a hűségpénzt.
Bencsik János országgyűlési képviselő kijelentette: jó, hogy egyre több fiatal helyezkedik el az erőműnél. A bölcsességre ugyanúgy szükség van, mint a fiatalok innovatív gondolkodására. Dr. Kancz Csaba kormánymegbízott üdvözölte az összetartó közösséget, amely családokon belül akár több generációnak is megélhetést biztosít.
Dr. Sámuel Emese, az erőmű ügyvezetője kiemelte az elmúlt évek nagyobb eredményeit. Hozzátette: a régi dolgozók már szinte értik a kazánokat, s meg tudják osztani tudásukat a fiatalokkal. Ezért jutalmazzák a hűséges munkatársakat. Tíz éve dolgozik a vállalatnál Aradvári Mihály, Farkas Gábor, László Attila és Szabó Péter. Negyedszázada Fekete Sándorné, Hiszékeny Péter, Stirczer József és Törköly Zoltán. Harminc éve van az erőműnél Oláh János és Szabó István, negyven éve Sebestyén László. Ügyvezetői elismerést vehetett át Berki Sebestyén, Eredics Béla, Szilágyi József és Tóth Tamás.
A központi koszorúzás a Vértanúk terén díjátadással indult. Művészeti nívódíjat kapott a Show Formációs Táncegyüttes a bányász kulturális hagyományok ápolásáért és gazdagításáért a Bánya-, Energia és Ipari Dolgozók Szakszervezetétől. Mórocz Ivett, az együttes egyik vezetője vette át az elismerést Vasas Mihálytól, a szakszervezet tatabányai elnökétől. A bányásznap a Május 1. parkban vasárnap estig változatos programokkal várja a látogatókat.