ombke

2018.11.03. 07:23

Emléktáblát kaptak az 1963-ban elhunyt bányászok

Címkék#bányászat

Emléktábla-avatással, koszorúzással és mécsesgyújtással tisztelegtek a bányászat hősi halottjai előtt Tatabányán.

Körtvélyfáy Dina

Fotó: Hagymási Bence/24 Óra

Emléktábla-avatásra gyűlt össze csütörtökön a Bányászati és Ipari Skanzenben az OMBKE – Bányászati Szakosztály Tatabányai Helyi Szervezete, ahol elsőként a Rozmaringos Bányász Egylet fakadt dalra. Ezt követően felidézték az 1963-ban, a XV/A aknában történt balesetet.

A 134-es számú, Boda Antal vezette ifjúsági brigád a délkeleti bányamező széleshomlokú frontfejtésén dolgozott. Elvégezték a szokásos biztonsági ellenőrzést, azaz a levegő összetételének, metántartalmának mérését a Davy-féle benzinlámpával. Ekkor következett be a tragédia. Vélhetően a szabálytalan benzinlámpagyújtástól berobbant a metán, a detonáció elzárta a légvágat szellőzését. A sújtólégrobbanás miatt huszonhatan vesztették életüket, tiszteletükre készítette el a Szabadtéri Bányászati Múzeum Alapítványa az emléktáblát.

Huszonhatan vesztek oda

Az 1963-as sújtólégrobbanás következtében huszonhat fiatal bányász vesztette életét, akiknek névsorát felolvasták az emléktábla avatóján: Barsi János, Boda Antal, Busa Béla, Cságola István, Fischer Ferenc, Groth Mihály, Juhász János, Kaszás Győző, Király István, Kosiba Sándor, Köves Sándor, Lukács Péter, Papp Béla, Papp László, Pörcz Szilveszter, Rácz János, Schlégl Mihály, Sipos József, Szabó István, Szeibert Lajos, Takács Mihály, Toldi József, Váczi József, Vágó János, Vidics János, Zábonyik István.

Nem ez volt azonban az egyetlen tragédia a tatabányai bányászok életében. Hiába a modern létesítmények, a nehéz természeti körülmények nehezítették a munkát. Annak ellenére, hogy a mecseki szénmedence minősült a legveszélyesebbnek, a legtöbb áldozatot követelő sújtólégrobbanás a kevésbé veszélyesnek tartott tatabányai-oroszlányi és dorogi szénmedencében következett be.

1950 decemberében a XII. aknában nyolcvanegyen, ugyancsak 1963-ban a XV/A aknában hárman, 1978. februárjában a XII/A aknában szintén huszonhatan vesztették életüket sújtólégrobbanás következtében. Az oroszlányi Márkushegyen is történt az előbbiekhez hasonló, súlyos katasztrófa, ahol harminchét bányász esett a sújtólég áldozatául.

Az esemény a Bányász Kegyeleti Emlékparkban folytatódott, ahol gyertyát gyújtottak és közös énekkel emlékeztek a tragikus körülmények között elhunyt bányásztársakra.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában