2018.10.22. 07:00
Megyeszerte megemlékeznek az 1956-os forradalomról
Az elkövetkezendő napokban megyeszerte megemlékeznek az 1956-os forradalom és szabadságharcról. Az ünnepi programok közül válogattunk, a teljesség igénye nélkül.

Fotó: Zantleitner Ingrid/24 Óra
Bábolnán kedden 15 órakor kezdődnek az események az Ácsi út–Kinizsi utca sarkánál található emlékműnél, ahol dr. Horváth Klára polgármester mond beszédet. Közreműködik az Anonim drámacsoport. 15 óra 30 perckor a régi temető kopjafáját is megkoszorúzzák.
Császáron a Zrínyi Ilona Általános Iskola tanulói készünek műsorral kedden 14 órától a közösségi házban. Az eseményen Beke Gyöngyi polgármester is beszédet mond.
Esztergomban kedden 17 órától a Széchenyi téren a Tatabányai Szakképzési Centrum Bottyán János Szakgimnáziuma és a Carmen Sporttánc Egyesület tánccsoportja ad műsort a városháza falán található emléktáblánál. 18 órakor a művelődési házban kezdődik ünnepi est. A polgármesteri köszöntő után Szép szerelmem, Magyarország címmel tart zenés, verses megemlékezést Nemcsák Károly színművész és Tolcsvay Béla előadóművész.
Esztergomban ezen túl október 26-án a Sötétkapunál történt lövöldözés áldozatainak emlékére ünnepi megemlékezést tartanak. A megemlékezés 18 órakor lesz a Sötétkapu Szent Adalbert Központ felőli bejáratánál, az emlékműnél. Ünnepi beszédet mond Dr. Négyesi Lajos ezredes, hadtörténész, a műsorban az Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnázium tanulói működnek közre. A Sötétkaput aznap 17:55-től az ünnepség végéig lezárják a gyalogosforgalom elől
Gyermelyen szerdán 17 óra 30 perckor kezdődik az emlékműnél a koszorúzás, ahol Frdrichné Bitter Ildikó képviselő szónokol. Ezt követően az iskolába sétálnak át a résztvevők, ahol az iskolások a Gyermelyi Dalárdával közösen adnak műsort, majd a gyermelyi és szomori visszaemlékezésből összeállított rövidfilmet vetítenek le. Az iskolában kiállítás is nyílik, amelyet péntekig lehet megtekinteni.
Kisbéren kedden 16 órától történelmi fórum kezdődik a Wass Albert Művelődési Központ és Városi Könyvtárban, ahol dr. Váradi Natália történész előadását hallgathatják meg az érdeklődők. Ezt követi a koszorúzás a Pilbauer közben, majd a művelődési központ színháztermében a Belány Róbert és Pécsváradi Zoltán szerkesztette A vezér nélküli forradalom 1956 című dokumentumfilmet vetítik le. Később ünnepi köszöntőt mond: Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő és dr. Váradi Natália egyetemi docens. A műsorban közreműködnek: a Táncsics Mihály Gimnázium tanulói, a Langallik Néptáncegyüttes és a Syncron Band.
Komáromban kedden 16 órától koszorúznak az 56’-os szobornál, ahol Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő mond beszédet. Közreműködik Gál László Latinovits-díjas versmondó, Gál Júlia énekes és a székelyudvarhelyi Alla Breve Vegyes Kar és a Vox Femina Női Kar. Ezt követően Csémi Máté és Ács Lajos emléktáblájánál is koszorúkat helyeznek el. 18 órakor emlékmise kezdődik a Jézus Szíve római katolikus nagytemplomban.
Környén kedden Környebányán 16 órakor helyezik el a kegyelet virágait a mártírhalált halt Puskás Sándor emlékére állíttatott márványtáblánál. A környei ünnepség 17 órakor ökumenikus istentisztelettel kezdődik a református templomban. Ezt követi a 17 óra 45 perckor a hősök előtt tisztelgő program a művelődési házban, ahol Beke László polgármester mond beszédet, majd Eisenbart Győzőné felkészítésében és rendezésében környei gyerekek, fiatalok adják elő A Kárpátiék lánya című műsort. A megemlékezés koszorúzással zárul a kegyeleti parkban.
Nagyigmándon az Ötvenhatosok terére várják az érdeklődőket kedden 10 órára, rossz idő esetén pedig a Magos Művelődési Házba. Tussné Danyi Katalin szavalata után Molnárné dr. Taár Izabella, a komáromi járási hivatal vezetője beszél, majd a Pápay József Általános Iskola diákjai adnak műsort. Ezt követően megkoszorúzzák a kopjafát, 11 órától dr. Szalai Gábor atya tart istentiszteletet a református templomban.
Oroszlányon kedden 15 órakor a Kocsedo emlékműnél koszorúzással kezdődnek az események, 14 óra 50 perckor a polgármesteri hivataltól autóbusz is indul a helyszínre. A 16 órakor kezdődő megemlékezés az 56’-osok terén lesz, ahol Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, valamint Lazók Zoltán polgármester mond beszédet. Az Oroszlányi Közösségi Színtér és Könyvtárban 17 órakor 56 könnycsepp címmel nyílik kiállítás női sorsokról. 18 órától a Ghymes együttes ad műsort. A koncerten való részvétel regisztrációhoz kötött.
Tatán az ünnep előestéjén, október 22-én hétfőn 18 órától koszorúznak az Öreg-tó partján lévő kopjafánál, ahol beszédet mond dr. Kancz Csaba kormánymegbízott. Közreműködik: Petrozsényi Eszter színművész, az Eötvös József Gimnázium és a Magyar Honvédség 25. Klapka György Lövészdandár Zenekarának kamaracsoportja. Kedden 10 órakor az ´56-os emlékműnél koszorúznak, ahol Michl József polgármester készül ünnepi beszéddel. Közreműködik: Jenei Márta, a Menner Bernát Zeneiskola fúvószenekara Belső Máté vezetésével, és a Tatai Református Gimnázium. Később a Magyar Honvédség 25. Klapka György Lövészdandár Zenekara hangversenyt ad 18 órakor a Szent Kereszt plébániatemplomban. Pénteken 15 órától rendezik meg ünnepi felvonulásukat. Utolsó állomásuk helyszíne Baj, az egykori laktanya előtti emlékkő, ahol Wittner Mária és Izing Jenő, Baj alpolgármestere emlékezik.
Táton kedden 10 órától a Tát-újtelepi ’56-os emléktáblánál kezdődik az ünnepi műsor, a III. Béla Általános Iskola 8. osztályos tanulóinak előadásában. A gyerekeket felkészítette Kérésziné Wallandt Orsolya és Bányai Judit. Közreműködik a Táti Német Nemzetiségi Fúvószenekar. Beszédet mond: Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke. Eső esetén az előadást a kultúrházban tartják meg.
Tatabányán az Árpád Gimnázium diákjai már pénteken megemlékeztek a forradalom áldozatairól. A fiatalok egy része az iskolai, rádiós műsor után vonult át a Béke térre, ahol néma főhajtással és koszorúzással tisztelegtek a szabadságharcban részt vevők emlékére állított szobor előtt. A városi ünnepséget 23-án 17 órától rendezik ugyancsak a Béke téri emlékműnél.