2018.09.04. 11:20
Megemlékeztek a környei kitelepítettekről
A háború után százegy családot lakoltattak ki és indítottak útnak Németország felé.
A helyi Német Nemzetiségi Dalkör is műsort adott a környei megemlékezésen
A német nemzetiségi önkormányzat a római katolikus templomban tartotta a kitelepítés 71. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezését, amelynek kezdetén a jelenlévők néma főhajtással emlékeztek meg Heinek Ottóról, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnökéről, aki nemrégiben hunyt el.
A háború után szinte azonnal, az 1945 júliusában megtartott potsdami konferencián az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a Szovjetunió megegyezett a Németországon kívül élő tagjainak német határokon belülre telepítéséről. Tirhold Kármen, a német nemzetiségi önkorányzat elnöke készült ünnepi beszéddel, majd a Német Nemzetiségi Dalkör előadásában elhangzó énekek idézték meg a kitelepítettek visszavágyódását, honvágyát.
Az 1740-es években telepedett meg egy német ajkú közösség Környén. 1947-ben az itt lakók nagy részét, 101 családot lakoltattak ki és indítottak útnak szerény ellátással és embertelen körülmények között Németország felé. Helyükre a Felvidékről kitelepített magyar családokat költöztettek.
– A háború után a szülőföldjükről elűzöttekre emlékezünk ma itt – hangzott el dr. Kis József világi lelkipásztori kisegítőtől az igeliturgia előtt.
A megemlékezés zárásaként a vasútállomás melletti emlékműnél az önkormányzat képviseletében Pákozdi Ferenc alpolgármester, Vadász Éva és Svétecz László képviselők, a Német Nemzetiségi Önkormányzat nevében Tirhold Kármen elnök és Erl Péter, a Környei Németek Baráti Köre részéről Wéber István elnök és Kerecsényi József elnökhelyettes helyezte el a kegyelet virágait.