2018.09.09. 20:00
Így emlékeztek Szűz Máriára a csatkai „cigánybúcsún”
Harmincszorosánál is többen érkeztek a Szűz Mária kegyhelyre az elmúlt hétvégén, mint ahányan a községben élnek. A lakosság száma ugyanis csupán háromszáz körüli, a látogatóké viszont meghaladta a kilencezret. Sokan csak imádkozni jöttek, a döntő többség viszont bulizni is.
Fotó: Mazán Tibor/24 Óra
Cigánybúcsúnak tartják sokan, de nem az. Egyházi ünnep, amit Kisboldogasszony névünnepéhez kötődően tartottak a hétvégén Csatkán; ezúttal is két helyszínen. A szentkút közelében épített kápolna előtt több misét is celebráltak.
A hatalmas parkolóban csaknem 2200 gépjármű várta utasait vissza, de sokan jöttek gyalogosan is. Például azok a zarándokok, akik Batin Péter vezetésével most is Vértessomlóról indultak. Ezen csapat tagjai rengeteg régi ismerőssel találkoztak, akik évek óta ott vannak a csatkai búcsún. Fehér és barna bőrű hívők egyaránt vannak köztük.
Dr. Székely János szombathelyi megyéspüspök egyforma szeretettel köszöntötte őket. Először magyarul, majd lovári nyelven, később pedig ugyanígy idézte a Szentírás több részletét. Közben három alkalommal is gyönyörűen énekelt egyházi dalokat az esztergomi Csupor Dánielné, akit háromtagú zenekar kísért. A két gitárt és a dobot viszont nem szólaltatták meg, amikor Kis Grófo édesapja énekelt, akit Grófo művész úrként hívott az oltárhoz a püspök.
Akadtak viszont szép számban olyanok, akik nem ereszkedtek le a völgyben lévő kápolnához, melynek oltárán ezúttal is ünneplőbe öltöztették Szűz Mária szobrát, amit gyönyörű virágokkal halmoztak el, s gyertyákat is gyújtottak, miközben Kisboldogasszonyhoz könyörögtek.
A csatkai búcsú képekben
Köztük volt az a zarándok is, aki nemcsak a 14 kilogramm súlyú díszgyertyát vásárolta meg, hanem egy tíz kilósat is, továbbá néhány kisebbet, amikért pontosan hatvankétezer forintot fizetett. Neki bőven maradt még pénze a zsebében, ahova laza mozdulattal csúsztatta vissza kötegnyi húszezresét.
Anyagi helyzetüket jó páran vastag aranyláncaikkal és egyéb ékszereikkel igyekeztek érzékeltetni, mások viszont azzal, hogy csak úgy szórták az ötezreseket a sátrak alatt muzsikáló zenekaroknak, hogy játsszák el kedvenc slágereiket. Odabent és a csillagos ég alatt is sokan perdültek táncra.
Hosszú sorok álltak a büféknél is, különösen annál, ahol a Gyöngyösről érkezett Farkasné Nagy Mónika cigánypacalt kínált. Megtudtuk tőle, hogy ez annyiban más, mint a klasszikus, hogy pacalon kívül köröm és csülök is van benne, és jóval több fűszer, mint általában. Megkóstoltuk volna, de már egyetlen falatnyi sem volt a kondérban.
További részletek a 24 Óra szeptember 10-i számában.