2018.04.03. 14:00
Így vált hasonlóvá a Turul az Empire State Buildinghez
Április 2-a az autizmus világnapja. Az ENSZ kezdeményezésére 2008-tól sok nagyvárosban kék színnel világítanak meg épületeket, köztéri alkotásokat, programokat szerveznek, hogy felhívják a figyelmet az autizmussal élőkre. Az idén Tatabánya is csatlakozott a nemzetközi felhíváshoz.
A gyerekek nagy élvezettel gurították a tojást és keresték az ajándékokat az erdőben
Fotó: Mazán T.
Az autizmus, akár ennek legenyhébb formája, az Asperger-szindróma sok embert érint. Azok a szülők, akiknek gyermekei érintettek ebben az idegi-fejlődési eltérésben, sok nehézséggel kellett szembenézniük. Az érintettek gyakran hitték azt, hogy a gondjukkal egyedül vannak. Az egyik szülő, aki tízéves kisfia révén már az óvodáskor óta szembesült „hiperaktív” problémakörrel, megjárta a nevelési tanácsadót, próbálkozott homeopátiás szakorvossal, eljutott fővárosi intézményekbe is, átállt a gluténmentes táplálkozásra – biztató eredménnyel –, két dologban is „kiokosodott”: egyrészt a kisfia Asperger-szindrómás, másrészt, hogy ezzel a gondjával nincs egyedül.
Sugár Gabriella érintett szülőként e felismerést hamar tettekre váltotta: a tatabányai Család és Gyermekjóléti Központ munkatársával, Huszárné Lovász Mariann gyógypedagógussal létrehozták a Támogató szülőklubot. A laza tömörülés eddig két összejövetelt szervezett, közösségi oldalt indítottak és havonta egyszer találkoznak: a résztvevők létszáma egyre gyarapodik, és nem csak tatabányai, hanem környékbeli szülők is csatlakoznak, vagy csak tanácsot kérnek tanácstalanságukban.
Hétfőn, az autizmus világnapján újabb ötlettel álltak elő: Tatabánya is csatlakozott a Ragyogj kéken! elnevezésű nemzetközi kezdeményezéshez, hogy felhívja a figyelmet az autizmusra. Sugár Gabriella szerint, mivel a kék az autizmus színe, ezért az autizmus világnapján, az ENSZ felhívására kékbe öltöztették a Turul-emlékművet. Hasonlóan keltették fel az érdeklődést megyénkben Tatán, és számos más országban is.
A világ ismertebb épületei, köztéri alkotásai, mint például a Big Ben, a Károly híd, az Eiffel-torony, a Colosseum, az Empire State Building tündöklött az elmúlt években kék színben. Magyarország is részese e kampánynak, így a többi között Budapesten a Parlament kupolája és a Művészetek Palotája, Békéscsabán a Jókai Színház épülete, Kaposváron a Szivárvány Kultúrpalota is kékben úszik április elején. S ehhez a kampányhoz csatlakozott az idén Tatabánya is: kékben csodálhatták meg a történelmi emlékhelyet a Kő-hegyre látogatók is. A látvány a város számos pontjáról nagy élményt nyújtott.
A szakemberek szerint az nem betegség a szó klasszikus értelmében, hanem a spektrumzavarok közé tartozó pszichiátriai kórkép. Az idegi-fejlődési eltérés, amely az átlagostól eltérő viselkedési formákban nyilvánulhat meg – például csökkent mértékű társadalmi kapcsolatokban, kommunikációs képességekben, abnormális viselkedésben, a mások iránti érdektelenségben. Az Asperger-szindrómás gyerekek ugyanakkor néha fantasztikus képességekkel, készségekkel élnek, igazi csodabogarak.
Huszárné Lovász Mariann szerint a tünetek ismeretében meg kell tanulni „együtt élni” ezzel a zavarral. Az összejöveteleken részben ehhez kapnak tanácsokat a gyógypedagógustól és később más szakemberektől. A szülők egymásnak is sokat segíthetnek azzal, hogy megosztják tapasztalataikat. Az áprilisi találkozón például szó lesz a napirend-kártyákról is: ez a gyerek szigorúan vett időbeosztását veszi alapul, amit a gyereknek és szülőnek is be kell tartani. E sorok írója is igazolhatja a módszer eredményességét: a „titok” abban rejlik, hogy a gyermekkel mindent előre meg kell beszélni, az esetleges változást is.
A szervezők szerint már több kezdeményezés is született, hogy az autisták könnyebben élhessék meg a mindennapokat. Legutóbb például egy bevásárlóközpontban vezették be a „csendes vásárlást”, vagy az információs táblákkal, kártyákkal történő eligazítást. Lassanként hazánkban is elterjednek ezek a módszerek, egyre több programot szerveznek, tavaly 30 településen több mint félszáz eseményhez csatlakozhattak az érintettek és érdeklődők.
A húsvétot játékkal, lufieregetéssel ünnepelték
Tatabányán a közelmúltban alakult Támogató szülőklub kezdeményezésére öltöztették kék színbe a Turul-emlékművet az autizmus világnapjához kötődően: április 2-án lufis sétát is szerveztek a klub tagjai Dózsakerttől a Turulig. A kék lufikkal, kék sálakkal „felfegyverzett” csapat újabb és újabb érdeklődőkkel bővült menet közben is, a célnál is, a Turulnál. A szervezők itt kis asztalt rendeztek be és díszítettek fel kék színű kellékekkel. A kézműveskedés kevésbé, a tojásgurítás – ha már húsvétra esett e rendkívüli nap –, és a nyúlvadászat igencsak lekötötte a gyerkőcöket. Közben újabb csatlakozni szándékozó szülőkkel erősödött az egyre népesebb program. Jöttek Tatáról, a környékről is szülők, akik új sorsközösséget keresnek, egy helyet, ahol megbeszélhetik gondjaikat. A főszervezők újabb és újabb játékokkal színesítették a programot, amit éppen az érintett gyerkőcök élveztek a legjobban, még „napirenden” kívül is kellett versenyezni, feladatot megoldani – akár közösen.
Sugár Gabriellától megtudtuk: a Támogató szülőklub minden hónap második szerdáján tart összejöveteleket – legközelebb 11-én, szerdán fél ötkor kezdődik a klubfoglalkozás a Család és Gyermekjóléti Központ Platán téri székhelyén. Ezúttal a szociális ellátásokról, az igényelhető támogatásokról, járandóságokról is szó lesz. Huszárné Lovász Mariann a napirend-kártyákról beszél majd az autista gyermekeket nevelő szülőknek. A részletekről a közösségi oldalakon is tájékozódhatnak az érdeklődők.
Tatabányán a közelmúltban segítő csoport is alakult az autizmusban, illetve Asperger-szindrómában szenvedő gyermekek szüleinek támogatására Sugár Gabriella szervezésében, amelyről bővebben ITT olvashat.