megelőzés

2021.03.07. 13:08

A tatabányai tűzoltó figyelmeztet: ágyban cigizés, túlhevült olaj is okozhat lakástüzet

Az elmúlt hetekben több mint egy tucat lakástűz volt a megyénkben. Pedig kis odafigyeléssel könnyen megelőzhető lenne a baj. A lángok leggyakrabban a konyhában csapnak fel, de az égve felejtett gyertyák, cigaretták is sokszor okoznak tüzet.

Goletz-Deák Viktória

Forrás: 24 Óra

Fotó: Walczer Patrik

Újabb lakástűz volt Tatabányán kedden. Ezúttal egy hétvégi ház égett a Táncsics-Kertalja utcában. A tűz átterjedt az épület melletti tárolóra, és veszélyeztette a szomszédos épületet is. Szerencsére sikerült gyorsan eloltani.

Hétfőn sem unatkoztak a lánglovagok: akkor egy 10. emeleti lakás gyulladt ki a Réti utcában kora délután. A mentők a három lakó közül egy személyt kórházba szállítottak. Az épületet összesen 36 embernek kellett elhagynia, akik később visszatérhettek otthonaikba.

Szintén hétfőn, de már az esti órákban egy családi ház teteje égett Dorogon. Egy embert füstmérgezés gyanújával a mentők kórházba szállítottak. Az elmúlt hetekben pedig Komáromban, Tatabányán és Dorogon is konyhatüzekhez riasztották a tűzoltókat. De lakástűz volt Tatán, Ácson, Császáron, Esztergomban és Oroszlányban is a közelmúltban.

Varga Mihály Sebestyén főhadnagyot, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivőjét arról kérdeztük, hogy mi okozhatja a sok lakástüzet.

– Sok lakástűz némi odafigyeléssel megelőzhető lenne. A nyílt láng használata a lakástüzek legfőbb forrása. Nyílt lángot leginkább a tűzhelyekben, kandallókban és a kályhákban használunk. Figyelnünk kell arra, semmilyen gyúlékony anyagot ne tároljunk ezek közelében, például ne a kandalló hőjével próbáljuk gyorsabb száradásra bírni a frissen mosott ruhákat – figyelmeztet a tűzoltó.

Hozzátette: sok lakástűz vezethető vissza az ágyban való cigarettázásra: a cigarettából kihulló parázs, vagy az ágyba borult hamutartó csak órák múlva okoz tüzet. De az is súlyos következményekkel járhat, ha a tűzhelyen felejtett zsiradék túlhevül és meggyullad, amit vízzel oltani nem szabad. A tűzre öntött víz pillanatok alatt gőzzé alakul, és az égő zsiradék, olaj robbanásszerűen kivetődik az edényből, lángba borítja az egész konyhát, és súlyos égési sérüléseket is okozhat.

Mit kell tennünk, ha tűz van?

Varga Mihály Sebestyén szóvivő a következőket kéri: ha tüzet, füstöt észlelünk, azonnal értesítsük a katasztrófavédelmet a 112-es segélyhívó számon! A lakásunkban keletkező tüzet próbáljuk meg eloltani. A konyhában meg­gyulladt olajat, zsiradékot vízzel ne próbáljuk meg eloltani! Legegyszerűbb megoldás, ha az égő zsiradékot fedővel letakarjuk. Amennyiben nem sikerül a tüzet eloltani, azonnal hagyjuk el a lakást. A bejárati ajtót csukjuk be magunk után, ezzel megakadályozhatjuk vagy lassíthatjuk a tűz továbbterjedését. Fontos, hogy kulccsal bezárni nem szabad. Kiabálással riasszuk a többi lakót, és gondoskodjunk a lépcsőházi szellőzésről. Ha a lépcsőházban nincs sűrű füst, hagyjuk el az épületet, de ne használjuk a liftet.

– A felnőtt felügyelet nélkül hagyott gyermekek több tűz­esetnek voltak már okozói. Elsősorban a padlás, a pince vagy a melléképület, illetve távoli szoba sarka az alkalmasnak vélt hely a tiltott játék, a gyufa és a cigaretta kipróbálására. A gyereket fokozatosan meg kell tanítani arra, hogy felismerje a veszélyt, és a tűzszerszámoktól és a különböző hőtermelő berendezésektől ne féljen, hanem megfelelően használja azokat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában