hosszabbítás

2020.01.17. 11:30

Letartóztatásban marad a milliárdos, tatai adócsaló, akit az FBI kapott el

További három hónapra meghosszabbították a letartóztatását annak a férfinek, aki egy cégháló fejeként egymilliárdos kárt okozott az államnak.

Kemma.hu

Majd' egymilliárd forintos költségvetési kárt okozott a tatai, tatabányai cégekből álló szervezet a fiktív számlákkal ügyeskedve.

Forrás: NAV

A Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség a bűnszervezetben, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette, pénzmosás bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő ügyben indítványozta az USA-ban elfogott férfi letartóztatásának meghosszabbítását. Dr. Reszl Ildikó főügyésztől megtudtuk: a bíróság a férfi letartóztatását április 16-ig meghosszabbította, mert a gyanúsítottal szemben továbbra is fennáll annak a veszélye, hogy a bizonyítást veszélyeztetné, valamint újabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekményt követne el.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az adócsaló férfi ellen a nyomozási bíró az ügyészség indítványára nemzetközi elfogatóparancsot bocsátott ki, mert a gyanú szerint 2015-ben fiktív számlákat kiállító bűnszervezetet hozott létre és utána azt irányította. Ennek része volt egy többszintű, számlázási láncolatot alkotó céghálózat. A férfit Amerikában, az FBI kapta el végül.

A fiktív számlákat két, tatabányai székhelyű gazdasági társaság fogadta be összesen tizenhat cégtől, ezzel az ÁFA-fizetési kötelezettségük mértékét csökkentették. A magyar állami költségvetésnek 991 millió 518 ezer forint vagyoni hátrányt okoztak. A fiktív számlákat kiállító alvállalkozó cégek valós gazdasági tevékenységet nem végeztek. E cégek bankszámláira a két tatabányai gazdasági társaság teljesített utalást, a fiktív számlák ellenértékének megfelelő összegben. Ezen átutalt pénzeket a bűnszervezetet irányító férfi utasításai szerint tovább utaltak más cégek számláira.

A bűnszervezet vezetője által utasított emberek a cégek számláiról jellemzően készpénzfelvevő automatákból felvették a pénzt, és azt visszajuttatták a bűnszervezet vezetőjének, illetve a fiktív számlákat befogadó társaságok képviselőihez.

Az ÁFA befizetési kötelezettségüket jogtalanul csökkentő cégek részére fiktív számlákat kiállító gazdasági társaságok szintén valótlan tartalmú alvállalkozói számlákat fogadtak be. A számlakiállító cégek ügyvezetőinek nagy része szlovák, lengyel, angol állampolgár, akik tényleges ügyvezetői tevékenységet sosem végeztek, a cégeket és azok könyvelését a bűnszervezet vezetője irányította.

A bűnszervezet információink szerint tatai vezetője különböző gazdasági társaságok ügyvezetőjeként a költségvetési csalásból származó pénzösszegeket Csehországban, Horvátországban, Szlovákiában, az Egyesült Királyságban létrehozott cégek bankszámláira utalta, ahonnan az visszaáramlott egy tatai székhelyű céghez. A tatai cég a pénzből tizenkét ingatlant vásárolt a 2015-2019. között, amelyeket bérbeadás révén hasznosított.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában