felkészülés

2019.11.19. 07:04

Homokfalat építettek a kecskédi mentőgyakorlaton a tűzoltók

Komoly vizsgán van túl két megyei mentőcsoport. A tagok sikeresen megakadályozták a kecskédi tónál keletkezett katasztrófát – persze mindez csupán a gyakorlat része volt.

Wágner Zsanett

Forrás: BM OKF

Fotó: Varga Mihály Sebestyén

A tervezettnél rövidebb idő alatt végeztek a Vértesi Járási és a Galla Járási Mentőcsoport tagjai a hétvégi bevetési gyakorlatukon, ami jól mutatta szakmai felkészültségüket. Ennek értelmében mindkét csoport – összesen 51-en – megfelelt minősítést szerzett és jogosítványt kapott arra, hogy az elkövetkezendő öt évben segítse a katasztrófavédelem munkáját.

Korábban volt már gond a tónál

Kérdésünkre, miszerint miért éppen a kecskédi tó let a kiválasztott helyszín Varga Mihály Sebestyén válaszolt. A szóvivő-helyettes utalt arra a 2010-ben bekövetkezett árvízhelyzetre, amely a települést érte. És – miként fogalmazott – az itt szerzett helyismeret valamint gyakorlati tapasztalat lehetővé teszi azt, hogy éles bevetés esetén hatékonyabb közreműködés várható. A helyszínen volt Grúber Zoltán polgármester is, aki szintúgy megfogalmazta a gyakorlat előnyét. A település vezetője reméli, hogy éles helyzetre többé nem kerül sor, viszont azt annál inkább, hogy ez a közös munkat segített a csoportok további gyakorlati tapasztalatszerzésében.

Elsősorban ár- és belvízi, valamint rendkívüli időjárási veszélyhelyzetek során jelentkező vízkár-elhárítási feladatokban. A végrehajtott feladatokat Kelkó Balázs ezredes, a megyei katasztrófavédelem igazgatóhelyettese; Sikrai Attila, alezredes, polgári védelmi főfelügyelő valamint Janky Róbert, a Tatabányai Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője értékelte. Sikrai Attila beszédében kiemelte, az első szó a köszöneté, a másik pedig a gratulációé.

A terv szerint Kecskéden, a tónál árvíz védelmi munkálatokat kellett végrehajtani, vagyis nyúlgátépítésben, szivattyúzásban és buzgár elhárításban bizonyíthattak a többnyire oroszlányiakból, tatabányaiakból valamint kecskédiekből összeállt csapatok. A nyúlgát 25 méter hosszan és öt homokzsák magasságban épült, amit a fiúk szakszerűen – bordás megtámasztással -“kibiztosítottak”.

A következő lépésben ellennyomó medencét hoztak létre, mert az elképzelt történet szerint a töltés átázott és el kellett keríteni a helyenként feltört vizet. Végül, a feltételezés szerint a folyamatos eső miatt megemelkedett vízszint okozott problémát és a környező lakóházak védelmében szivattyúzásra volt szükség, és a leapasztott vizet az Oroszlány-Kecskéd vízfolyás nyelte el.

A szakemberek a dolgozók megfelelő egészségügyi állapotára is figyeltek. Varga Mihály Sebestyén, katasztrófavédelmi megbízott, szóvivő-helyettes elmondta, hogy munkavédelmi oktatást és az egészségügyi szűrés érdekében “felépítettek” egy befogadóhelyet, azaz egészségügyi állomást, sátrakkal és tábori ágyakkal. – Szerencsére nem történt baleset a gyakorlat során, de biztonsági okokból a mentőcsoport egészségügyi alegysége gondoskodott a szakszerű ellátásról – tette hozzá.

Szemtanúi lehettünk a helyszínen egy értékteremtő kezdeményezésnek is. A horgászegyesülettel kötött korábbi megállapodás szerint a mentőcsopport tagjai úgymond rendet hagytak maguk után és a tó valamint a vízfolyás közötti árvízvédelmi “műtárgyakat” kitakarították, megszabadították a hordaléktól és a nádtól.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában