2025.03.17. 18:10
Így védjük meg a rügyeket a fagytól
Itt a tavasz, rügyezésnek indultak a fák. Most mégis úgy néz ki, hogy visszatérnek a fagyok. De mi lesz így a rügyfakadással? Hogy védekezzünk a fagy ellen?
Mint arról mi is beszámoltunk, aki azt hitte, hogy vége a télnek és innentől már csak a tavaszt élvezheti, annak sajnos van egy rossz hírünk. A legújabb időjárás-előrejelzés szerint ugyanis lehűlés érkezik, amely reggeli fagyokat is eredményezhet. Mindez azért is elképesztően kedvezőtlen, mert már megkezdődött a rügyfakadás.

Forrás: Shutterstock
Elkezdődött a rügyfakadás: így védekezzünk a fagy ellen
Noha még nem minden fa rügyezik, azoknál, amiknél már megkezdődött a folyamat, komoly károkat okozhat a fagy. A növények rügyei, amelyek még érzékenyebbek a hidegre, könnyen megfagynak, és benne van a pakliban, hogy ezért nem képesek tovább fejlődni, akár el is pusztulhatnak. A koponyeg.hu cikke szerint azonban ezzel a pár megoldással könnyen védekezni lehet a fagy ellen.
- Fagyvédelem takarással: A fák védelmére érdemes a hideg éjszakákra takarást biztosítani. Takarófóliával vagy agrotextíliával letakarhatjuk a már kibújt rügyeket, amivel enyhíthetjük a fagykárokat.
- Öntözés: Bár furcsának tűnhet, a fák és cserjék öntözése segíthet a fagykárok minimalizálásában. Ha a talaj kellően nedves, az enyhíti a hőmérséklet ingadozását, mivel a nedves talaj lassabban hűl le, és lassabban is fagy meg, mintha száraz lenne. Persze ez csak a kisebb fagyoknál érvényes.
- Fák körüli mulcsozás: A mulcsozás szigetelő réteget képez a fák körül, ami segít megőrizni a talaj hőmérsékletét.
- Fagytűrő permetanyagok használata: A fagyos időszakokban egyes kertészek fagytűrő permetszereket alkalmaznak, amelyek védelmet nyújtanak a rügyeknek.
Öröm az ürömben, hogy még nem virágzik az összes gyümölcsfa, így jobban járunk, ha ez a fagy most következik be, és nem hetekkel később, amikor már minden növénynél elindult a rügyfakadás.