agrár

2018.06.22. 16:11

Lassan fejét veszti az árpa

Az elmúlt napok változékony csapadékos időjárása kissé megakasztotta az őszi árpa betakarítását. A kombájnokat nem mindenhol bírja el a föld. Arról nem is szólva, hogy a gazdák a szemek megnövekedett nedvességtartalma miatt is bosszanakodhatnak.

Petrik József

A megyei agrártársaságnál is jó ütemben halad az őszi árpa betakarítása, és a termésátlagok is jónak tűnnek

Fotó: Hagymási/24 Óra

Néhány mezőgazdasági termelő már le is aratta az őszi árpát. A hektáronkénti termésátlagok 4–7 tonna közöttiek. Ám akadt, ahol 15–16 százalékos víztartalmat mértek, emiatt későbbre halasztották a munkát. A zivatarok sok helyen – például Tarján és Komárom környékén is – foltokban megfektették, ledöntötték a kalászokat. Emiatt több táblára be sem tudnak hajtani a gépek. A terméskilátások ennek dacára biztatóak.

A megyei agrártársaságnál is jó ütemben halad az őszi árpa betakarítása, és a termésátlagok is jónak tűnnek (Fotó: Hagymási/24 Óra)

Az őszi búza viaszérés végi stádiumban van, 2–3 hét múlva megkezdődhet az aratása. Fuzárium fertőzöttséget is észleltek a gazdák, de a terméskilátások kielégítőek. Eddig az esztergomi körzetben számolnak 10–20 százalékos hozamcsökkenéssel, a korábbi szárazság miatt. A tritikálé és rozs betakarítására még egy hónapot várni kell. A lucernát viszont már egyszer lekaszálták. A káposztarepcében ellenben a tavaszi aszály jelentős hozamkiesést okozhat. Két tonna körüli átlagok prognosztizálhatók, de szűk két hét múlva így is megkezdik a betakarítását. A zöldborsó virágzik, leszedése 4-5 hét múlva indulhat. A meggyet még nem szedik, de a gazdák 3 tonna körülire becsülik a termést.

Nagy Sándor agrárvállalkozó banai, párját ritkító cseresznyéskertjében megkezdődött a „szüret”
(Fotó: Hagymási/24 Óra)

A nagyigmándi agrárvállalkozó, Nagy Sándor banai birtokán viszont már javában tart a „cseresznyeszüret”. Minőségben és mennyiségben is most köszön vissza az a korszerű technológia, amelyet a szakember már a gyümölcsös telepítésekor kialakított. A csepegtető- és a mikroszórófejes öntözéssel, illetve a madár- és jégvédőháló telepítésével jóval biztonságosabbá tette a termelést.

– A durva záporok, majd a hőség miatt a gyümölcsösök jó részében olyan mikroklíma alakult ki, mint egy dunsztos üvegben – magyarázza Nagy Sándor. – Sok ültetvényen megrepedtek a szemek, megrohadt a termés. Ezt megelőzendő mi időben és többször is védekeztünk a kártevők ellen.

A több mint hathektárnyi cseresznyét mintegy tíz nap alatt szedik le, és tíz tonna körüli termésátlagot várnak.

Mi van a kapásokkal?

A cukorrépa fejlettségi állapota már nem teszi lehetővé a sorközművelést. A répafejek átmérője 5-6 centi körüli. A kukoricában a sorközművelést befejezték a gazdák, a növény fejlettsége már nem teszi lehetővé a mechanikai gyomirtást. A tengeri rovarkártevői elleni védekezés lesz a következő művelet, amit a termékenyülés kezdetén kell, hogy elvégezzenek. A napraforgó szűkebb hazánk némely területén „bogarasodik”, ez ellen rovarölő kezelés dukál. A bimbózás és virágzás állapotában, azaz hamarosan, 1-2 héten belül, már a gombaölő kezelést is lehet tervezni.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!