2022.09.28. 16:53
Változzanak a béren kívüli juttatások!
Magyarországon a SZÉP-kártya és a rugalmas munkaidő a leggyakoribb béren kívüli juttatás, ezzel szemben a munkavállalók a 13. havi fizetésnek és inflációkövető bérkompenzációnak örülnének a legjobban – ez derült ki a DreamJobs és a Foodpanda friss kutatásából.
A legtöbb extra juttatáshoz egyértelműen a multiknál és az IT szektorban lehet hozzájutni, a legkisebb figyelmet pedig az egészségmegőrzéshez kapcsolódó juttatásokra fordítják a cégek. Kihívást jelent az otthoni munkavégzéshez köthető magasabb rezsiköltség, de erre, valamint az étkezés támogatására, a bérek rendezésére és az egészségügyi témára nagyobb figyelmet szentelnek majd 2023-ban a vállalatok.
A felmérés alapján az öt legnépszerűbb juttatás, amit ma Magyarországon kaphat egy alkalmazott, a SZÉP-kártya, a rugalmas munkaidő és a bónusz biztosítása, valamint a képzések és a tömegközlekedés támogatása. Az egészségmegőrzéshez köthető extrák amúgy is a legelhanyagoltabb területnek bizonyultak: az 500 fő feletti cégméretnél jelennek csak meg, nagyobb részt az említett magánegészségügyi ellátás (50 százalék), egészség-, élet- és balesetbiztosítás (25 százalék) és egészségpénztári hozzájárulás (20 százalék) formájában.
A kutatásban résztvevők háromnegyede nem elégedett a jelenlegi munkahelyén kapható béren kívüli juttatások mennyiségével és értékével, amit a fentieken túl magyarázhat az is, hogy a felmérés szerint a magyar munkahelyek csaknem felénél nem áll rendelkezésre semmilyen jövedelmen kívüli kiegészítés.
A válaszadók 65 százaléka már most részben, vagy teljes egészében otthonából dolgozik, ráadásul ez az arány a hideg időjárás beköszöntével tovább nőhet. Jogosan fogalmazhatta meg ezért a megkérdezettek kétharmada azt az elvárást, hogy a munkáltató fedezze az otthoni rezsiköltségek egy részét. Ingyenes meleg étkezést csak a válaszadók 3,7 százaléka kap, étkezési hozzájárulásnak is csak 7,3 százalék örülhet. Ugyanakkor a munkavállalók kétharmada örülne neki, ha munkáltatója irodai munkavégzés esetén ingyenes meleg étkezéssel, vagy otthoni munkavégzés esetén például ételrendelős platformokon felhasználható étkezési támogatással gondoskodna az ebédjéről.
Tízből nyolc munkavállaló népszerűbbnek tartja azt a munkáltatót, ahol van béren kívüli juttatás, ezt a vállalati oldalról is megerősítették a kitöltők. A megkérdezettek 30 százaléka váltana, további 45 százaléka fontolóra venné a munkahelyváltást, ha egy másik cégnél magasabb színvonalúak és értékűek lennének a béren kívüli juttatások. Jó hír, hogy a kutatásban részt vevő vállalatok csaknem fele fog bevezetni új juttatásokat 2023-ban, ráadásul a döntéshozók kezdenek a legégetőbb területekre koncentrálni, mint a rezsiköltségek ellensúlyozása, az étkezés támogatása, az inflációkövető bérkompenzáció kialakítása és az egészségbiztosítás, valamint a magánegészségügyi ellátás biztosítása.
A munkavállalói juttatások kialakításánál az egyik legfontosabb tényező a kölcsönösség. Célszerű kilépni abból a bevett szokásból, hogy “tudjuk, mire van szüksége a dolgozóinknak”, és folyamatosan aktívan kikérni a véleményüket.
Suzuki-támogatások: széles a skála
– A béremelések mellett az év elején a műszakpótlék mellett bevezettünk egy teljesítményalapú termelékenységi prémiumot, amelyet a nyáron továbbfejlesztettünk. Szeptembertől elindítottuk a Termelékenységi Prémium EXTRÁ-t, amit az irodai állományra is kiterjesztettünk, a termelésben dolgozók esetében erre az időszakra megemeltük a korábbi pótlék összegét - tudtuk meg Bonnár-Csonka Zsuzsanna vállalati kommunikációs vezetőtől.
– Decemberre 13. havi bónuszkifizetést irányoztunk elő mindenkinek. Ingyenes meleg menüs, illetve hideg étkezést biztosítunk a suzukisoknak. Elérhető a Suzuki szálló, és 40 kilométeres körzetben az ingyenes buszjárat. Van cafeteria, évente ingyenes egészségügyi szűrővizsgálat, gyermekszületési, házasságkötési és temetési támogatás. Emellett az Üzemi Tanács által üzemeltetett dolgozói tesztflottát is igénybe vehetik a kollégák. Az idén hétvégére eső öt nemzeti ünnepnapot pihenőnapokkal kompenzáljuk.