2025.05.22. 09:45
Az 50 éves magyar népzeneoktatást ünneplik a Hagyományok Házában
Öt évtized telt el azóta, hogy Magyarországon először vált lehetővé az intézményes népzeneoktatás. A jubileum alkalmából május 31-én Népzeneoktatás 50 címmel szakmai rendezvényt tartanak a Hagyományok Házában.
Az egész napos eseménysorozaton művészeti iskolák tanulóinak fellépései, kézműves-foglalkozások és gyerekprogramok várják az érdeklődőket, este pedig Kibimbózott zöld ág címmel az Óbudai Népzenei Iskola jelenlegi tanári kara és legkorábbi növendékei adnak közös produkciót – közölte a Hagyományok Háza az MTI-vel.

Fotó: Kovács Tamás / Forrás: MTI
„Ez nem a mi születésnapunk, hanem a teljes szakmáé. Minden iskola, ahol ma népzenét tanítanak, az ötven évvel ezelőtti kezdőpontból táplálkozik” – idézte Szerényi Bélát, az Óbudai Népzenei Iskola igazgatóját a közlemény.
A magyar népzeneoktatás Óbudáról indult útjára
A történet 1975-ben indult, amikor Béres János vezetésével a III. kerületi Állami Zeneiskolában (a mai Óbudai Népzeneiskola elődintézményében) elindult az első népzene tanszak.
A szűk körű kezdeményezés azóta országos méretű hálózattá nőtte ki magát, amely mára több száz településen elérhető a művészeti iskolákban, szakgimnáziumokban és egyetemeken.
A közlemény szerint a május 31-i ünnepségre meghívott iskolák kiválasztásánál az a szempont érvényesült, hogy az óbudai iskola jelenlegi tanárai hol tanítanak még. Így jött létre egy színes, országos mezőny, amelyben a budapesti régió mellett például Keszthelyről és Nádudvarról is érkeznek fellépők.
Az óbudai iskola korábbi igazgatója, Kobzos Kiss Tamás egyaránt jelentős szerepet játszott a hazai népzenei felsőoktatás és a Hagyományok Háza megalapításának szakmai előkészítésében – emelték ki.
A május 31-i rendezvény minden érdeklődő számára nyitott és egész nap ingyenes, a szervezők családokat, zenebarátokat, szakmai közösségeket és a népművészet iránt elkötelezett látogatókat is várnak.
Bővebb információ a Hagyományok Háza honlapján érhető el.
