Unikumok sora

2019.03.08. 17:11

Páratlan kincsekkel várja látogatóit a Hadtörténeti Múzeum új kiállítása

Számos unikális műtárgyat tekinthetnek meg az érdeklődők a Hadtörténeti Múzeum pénteken megnyílt új időszaki tárlatán. Kiderült, hamarosan elérhető lesz az interneten az első világháborús hősi halottak adatbázisa is.

Páratlan kincsekkel várja látogatóit a Hadtörténeti Múzeum új kiállítása

Budapest, 2019. március 7. Kertész Attila kiállításépítõ egy 1870-es évekbõl származó, Werndl gyártmányú egylövetû vadászpuskát helyez el a vitrinben a Hadtörténeti Kincstár címû kiállítás rendezése közben a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban 2019. március 7-én. Az új tárlat március 8-tól várja a látogatókat. MTI/Mohai Balázs

Forrás: MTI Fotó

Fotó: Mohai Balázs

Messze több ez az intézmény egyszerű múzeumnál, hiszen országos hatáskörű hadtörténeti kompetenciaközpontként működik – hangoztatta a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum új időszaki tárlatát beharangozó csütörtöki sajtótájékoztatóján az intézmény parancsnoka. Kovács Vilmos ezredes a Magyar Hírlap beszámolója szerint emlékeztetett arra, hogy a budavári intézményben egy helyen találhatjuk a közgyűjteményt, a levél-, az irat- és a térképtárat, a bibliotékát, valamint a hadisírgondozó igazgatóságot is.

1848-tól az összes hősi halott nevét összegyűjtenék

Kovács Vilmos az idei feladatok felsorolásakor hangsúlyozta, hamarosan elérhető lesz a világhálón az első világháborús hősi halottak adattára – amely ugyan soha nem lehet teljes, de a lehetőségekhez mérten az intézet munkatársai igyekeztek a legtöbbet elérni, jelenleg csaknem másfél millió nevet és egyéb adatot tartalmaz. Ezzel kapcsolatban azt is hangsúlyozta, hogy a már meglévő második világháborús listával együtt ez az adatsor teljességgel egyedülálló, ilyen szabadon kutatható katalógussal a nálunk messze gazdagabb országok hadimúzeumai sem dicsekedhetnek. És ehhez hamarosan az 1956-os és az 1848–1849-es szabadságharcok hősi halottai is csatlakoznak – tette hozzá.

Enigma H29 típusú rejtjelezőgép a kiállításon
Fotó: Mohai Balázs / MTI Fotó

A sajtótájékoztató apropója a pénteken megnyílt Hadtörténeti kincstár című időszaki tárlat bemutatója volt, ahol a múzeum szakembereinek felügyelete mellett a meghívott vendégek maguk rendezhették be a tárlat egy részét. A szenzációk sorából mindenképpen érdemes kiemelni a H–29-es típusú Enigma rejtjelező gépet, amely jelenlegi tudásunk szerint egyedüliként őrződött meg korunkra.

Simonyi óbester és Klapka tábornok kardját is megmutatják

Természetesen ékszernek beillő tárgyak is helyet kaptak – így például a császári–királyi 32. gyalogezred csaknem másfél méter hosszú ezreddobosi díszbotja. A bot gombjának tetején plasztikus kétfejű sas látható, alatta fegyver- és hangszerábrázolásokkal, valamint tölgy- és olajágakkal gazdagon díszített felirattal. A gomb egyik oldalán I. Ferenc uralkodói névjele látható és a 32-es hadrendi szám, ez a csapattest egyébként Budapest későbbi háziezrede volt. A katonai muzsika vonalát képviseli még a rendkívül gazdagon díszített trombita és kürt is. A kincstár apró tárgyai közül különösen megkapóak az udvari bálokra készült édességrejtő miniatűr katonai fejfedők és bonbonok császárportréval díszített rendkívül igényes dobozkái.

Soós Péter múzeumigazgató-helyettes Simonyi József báró, ezredes 19. század eleji szablyáját tartja kezében a kiállítás rendezése közben
Fotó: Mohai Balázs / MTI Fotó

Az egyik vitrinben a kardok között a látogatók báró Simonyi József huszárezredes szablyáját tekinthetik meg, de ugyanitt kapott helyet vitéz lófő nagybaczoni Nagy Vilmos vezérezredes, volt honvédelmi miniszter gyalogostiszti és Klapka György honvédtábornok törökös szablyája. A tárlaton hatalmas helyet kaptak a zászlók, a két legrégebbi darab 1770-ből a Jászkun huszárezred lovassági és 1835-ből a császári–királyi 60. Wasa-sorgyalogezred zászlaja. Az apróságok közül igen értékesek a zászlószögek és a 19. századi cirádás tiszti tölténytáskák. A könyvgyűjtemény-ritkaságokat egyebek mellett az 1791-ben nyomott osztrák kötet, az Österreichische-Militär Almanach és egy 1757-es francia hadmérnöki kézikönyv képviseli. A tárlaton ezek mellett több különleges légvédelmi berendezés is megtekinthető.

Vándortárlat indul a NATO-tagságunkról

Az idei év további programjairól szólva a parancsnok elmondta, hogy március 21-én vándortárlat indul útjára 70 éves a NATO, Magyarország 20 éve a NATO-ban címmel, amelyet belföldön magyarul, külföldön pedig angol nyelvű kiállításvezetőkkel is megtekinthetnek az érdeklődők. Az április végéig tartó Budapest FotóFesztiválhoz csatlakozva március 28-tól Hemző Károly fotóművész a Honvéd Sportegyesület számára az 1950-es években készített, eddig soha látott felvételeit lehet megtekinteni.

A császári-királyi 32. gyalogezred ezreddobosi díszbotja
Fotó: Mohai Balázs / MTI Fotó

A Parlament előtt horgonyzó Lajta Monitor Múzeumhajót az érdeklődők április közepétől szeptember közepéig látogathatják, a Múzeumok Majálisán a Hadtörténeti Múzeum a Rákóczi emlékévhez kapcsolódó tematikával jelentkezik, az intézmény emellett az idén is részt vesz a júniusi Múzeumok Éjszakáján is.

Borítókép: Kertész Attila kiállításépítő egy 1870-es évekből származó, Werndl gyártmányú egylövetű vadászpuskát helyez el a vitrinben a Hadtörténeti Kincstár című kiállítás rendezése közben a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban 2019. március 7-én

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!