Áremelkedés

2025.06.07. 07:36

Ukrajna EU-s csatlakozásával veszélybe kerülne a magyar rezsicsökkentés

Ha teljesül Brüsszel azon célja, hogy Ukrajna mielőbb az Európai Unió részévé váljon, az maga után vonná az energiainfrastruktúrák összekapcsolásának feladatát is. Ez kézenfekvő, ugyanakkor egy ilyen lépés hatalmas költségekkel járna, és súlyos kockázatokat rejt a magyar rezsicsökkentésre nézve is.

Amennyiben Ukrajna felvételt nyerne az Európai Unióba, elengedhetetlen lenne az energetikai infrastruktúráját is összekapcsolni a közösségével. A tagállamoknak óriási összegeket kellene pumpálni a ramaty állapotban lévő rendszerbe úgy, hogy belátható időtávon nem térülne meg. Ráadásul komoly veszélybe kerülne a magyar rezsicsökkentés is, nemcsak a direkt kiadások, hanem a piaci átrendeződések miatt is. Érdemes ezért megvizsgálni, hogy az ukrán energiarendszer integrációja milyen terheket róhat a magyar adófizetőkre és a háztartásokra – írja cikkében a Magyar Nemzet.

Ukrajna EU-s csatlakozás, Ukrajna, magyar rezsicsökkentés, Brüsszel terve
Brüsszel terve veszélybe sodorná a magyar rezsicsökkentést
Forrás: MTI/EPA/AP pool Fotó: Andrew Medichini

Ukrajna EU-s csatlakozás elképesztő költségeket vonna el 

Először is rendbe kellene hozni Ukrajna energiainfrastruktúráját, amely jelentős felújításra szorul, hiszen a háború előtt is leromlott állapotban volt.

Az erőművek, gáz- és olajvezetékek, elektromos hálózatok helyreállításának becsült költségei folyamatosan emelkednek; a Világbank, az ENSZ, az Európai Bizottság és Ukrajna kormányának év eleji jelentése szerint csak az energia- és bányászati ágazat 68 milliárd dollárt (mintegy 25 ezer milliárd forintot) emészthet fel. Az óriási összeget előreláthatóan részben az Európai Unió tagállamai, köztük Magyarország is fedezné.

Ez egyértelműen komoly terhet róna a költségvetésre, és kérdésessé tenné, hogy elegendő forrás marad-e a rezsicsökkentés fenntartásához, az állami kiadások kényszerű növekedése nyomán.

Igaz, Ukrajna gázinfrastruktúrája összekapcsolódik az európai hálózatokkal, de a két fő ágon nincs nyugati irányú szállítás. A villamosenergia-hálózat szinkronizációja megtörtént 2022 márciusában, épp a háború kitörésének idején. Ez Magyarországot is érinti, mint kulcsfontosságú összeköttetést. Azonban ez még messze nem jelenti a teljes integrációt, aminek a java és a neheze csak ezután jönne.

A mi hálózatunkon csapódna le a bizonytalanság. A cikk a további részletekkel IDE kattintva olvasható!

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában