2025.02.06. 19:41
Akár olcsóbb is lehet az üzemanyag a hazai kutaknál, Trump kezében van a benzin és a dízel ára
A Központi Statisztikai Hivatal pénteken közzéteendő adatai nagy valószínűséggel megerősítik azokat a piaci jelzéseket, amelyek szerint az üzemanyagok hazai kiskereskedelmi árai a régiós árak középmezőnyében mozognak - válaszolt a Világgazdaságnak Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára. Sőt, akár olcsóbb is lehet az üzemanyag a hazai kutaknál, ha folytatja erősödését a forint.

Illusztráció
Forrás: Vas Népe
Fotó: Szendi Péter
A magyarországi árakat befolyásolja a forint dollárárfolyamának alakulása is. A dollár az elmúlt napokban (Trump bejelentései nyomán) erősödött a forinthoz képest, majd normalizálódott a szintje, azaz visszaállt a korábbira. Most 390 forint körül mozog. Közben viszonylag stabilak az európai üzemanyag jegyzésárak. A jelenlegi olaj- és pénzpiaci helyzetben bekövetkező jelentős változás hiányában az előttünk álló időszak a hazai üzemanyagpiacon is nyugalmat hozhat. A következő napokban remélhetőleg nem kell Magyarországon komolyabb drágulására számítani – részletezte a helyzetet a Világgazdaságnak Grád Ottó.

Fotó: Evan Vucci / Forrás: MTI/AP
Egy újabb, kedvező folyamatra is felhívta a figyelmet a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára: tovább csökkenhet a gázolaj és a benzin ára közötti különbség, amely decemberben még számottevő volt. A változás oka egyszerű. Szezonálisan a gázolaj iránti kereslet nagyobb a téli hónapokban, de nagy hidegekre már remélhetőleg nem kell számítani, a tüzelőolaj és földgáz európai készletek megfelelő szintűek, tehát folyamatosan csökkenhet a többlet gázolaj kereslet, ami mérsékelheti a termékcsoportra alkalmazott felárakat.
Trump kezében van a magyarországi benzin és dízel ára
Grád Ottó emlékeztetett, hogy a legfontosabb piaci tényezőnek Donald Trump amerikai elnök viszonylag gyors és merész bejelentései számítanak. A védővámok bevezetése azontúl, hogy az amerikai gazdaság érdekeit képviselik, nem tesznek jót egyetlen, az USA-n kívüli gazdasági szektornak sem.
A bejelentések hatásai már jelentkeztek, azok hosszútávú következményeit pedig most próbálják modellezni az elemzők. Az amerikai olajszektorra gyakorolt komoly hatás az olajárakban a vártnál kisebb változásokat gerjesztett, ennek okairól a Világgazdaság átfogó cikkében olvashat.