Felmérés

2022.09.22. 16:46

Századvég: a lakosság konjunktúraérzete javulást mutat

A 2022. szeptemberi felmérés alapján a lakosság konjunktúraérzete fél év csökkenés után enyhén javult, miközben a vállalkozásoké kissé romlott.

Vásárlók és árusok a Bosnyák téri Vásárcsarnok szabadtéri piac részén a Csömöri útnál 2022. július 2-án

Forrás: MTVA Bizományosi

Fotó: Róka László

A Századvég Konjunktúrakutató 2022. szeptemberi felmérése alapján a lakosság konjunktúraérzete fél év csökkenés után enyhén javult, miközben a vállalkozásoké kissé romlott - közölte a Századvég csütörtökön.

A tájékoztatás szerint a mínusz 100 és plusz 100 közötti skálán értelmezett lakossági index az augusztusi  mínusz 26,6-ről szeptemberre mínusz 26,3-re javult, míg ezen időszak alatt a vállalati mutató értéke mínusz 23,4-ről mínusz 24,8-re romlott.

A vállalati mutató visszaesését a Századvég szerint továbbra is az orosz-ukrán háború indukálta magasabb inflációs környezet és a gazdasági szankciók által okozott bizonytalanság, valamint a pénzügyi, továbbá elsősorban az árupiacokon tapasztalható nagyobb turbulenciák határozták meg.

A konjunktúraérzet jelentősebb javulására akkor nyílik lehetőség, ha a háború véget ér, az energiapiacokon megszűnik az óriási bizonytalanság, és alacsonyabb árak alakulnak ki - írták a közleményben.

A lakossági konjunktúraindex alindexei közül a négy mutatóból három visszaesett ugyan az előző havi értékhez képest, de összességében az index javult az augusztusihoz képest. 

A legkedvezőbb továbbra is a foglalkoztatási helyzet megítélése, amelynek értéke az előző havi mínusz 6,1-ről mínusz 8,1-re mérséklődött, és immár második hónapja a negatív tartományban van. 

Legnegatívabban a háztartások az inflációs folyamatokat ítélik meg, ennek alindexe minimális mértékben, mínusz 86,3-ről mínusz 86,4-re, csökkent. A gazdasági környezet megítélése ugyanakkor az előző havi mínusz 39,4 pontos értékről mínusz 35,8-re javult, míg az anyagi helyzeté mínusz 24,1 után mínusz 24,2 lett.

Kiemelték: a lakosság borúlátóbban értékeli a következő 12 hónapban várható foglalkoztatottsági adatok alakulását. A jelentős csökkenést prognosztizálók aránya ugyanis az előző havi 15,3 százalékról 18,8 százalékra emelkedett, míg a kismértékű csökkenést várók aránya 28,0 százalékról 29,2 százalékra nőtt. Változatlannak várja a foglalkoztatottság helyzetét az augusztusi 26,7 százalék után, a megkérdezettek 23,1 százaléka, míg kismértékű növekedést 16,9 százaléka - augusztusban 16,7 százaléka -, jelentős javulást pedig 4,2 százaléka - az előző hónapban pedig 6,4 százaléka - vár.

A legnagyobb pozitív irányú elmozdulás a lakosság esetében Magyarország következő évi gazdasági helyzetének megítélésében történt.

 8,3 százalékponttal kevesebben várnak jelentős romlást, míg 2,4 százalékponttal többen becsülnek kismértékű romlást, 3,0 százalékponttal többen változatlanságot és 2,5 százalékponttal többen kismértékű javulást várnak az egy hónappal ezelőtti adatokkal összevetve.

A vállalati felmérés esetében a négy alindex közül három értéke kedvezőtlenebbé vált az előző hónaphoz képest. A gazdasági környezet mutatója az előző havi mínusz 43,7-ről mínusz 42,2-re javult, míg az iparági környezeté mínusz 24,5-ről mínusz 30,4-re, a termelési környezeté mínusz 15,0-ről mínusz 16,7-re, az üzleti környezeté mínusz 32,7-ről mínusz 34,2-re módosult - tájékoztatott a Századvég.

A vállalatok az elmúlt egy évben nagyobb mértékben tudták növelni termékeik árát átlagosan, mint amilyen mértékű emelésről az elmúlt hónapban beszámoltak. Immár a megkérdezettek mindössze 14,6 százaléka jelzett 1 százaléknál kisebb mértékű áremelést. Ugyanakkor 7 százaléknál magasabb mértékűről a megkérdezettek mintegy fele, 49,0 százaléka számolt be - olvasható a közleményben.

A vállalatok leginkább a termékeik és szolgáltatásaik iránt mutatkozó jövőbeni keresletet illetően borúlátóak. 

Arra számít a megkérdezett vállalatok 16,6 százaléka - ez 1,7 százalékpontos emelkedés az előző hónaphoz viszonyítva -, hogy a jövőbeni kereslet az iparágukban előállított termékek és szolgáltatások iránt jelentősen, míg további 37,6 százalék - ez 5,8 százalékponttal magasabb az augusztusi aránynál - szerint kismértékben csökken. A vállalatok a nem változik kategóriát 5,0 százalékponttal, a kismértékben növekszik kategóriát 1,7 százalékponttal és a jelentősen növekszik kategóriát pedig 1,6 százalékponttal kevesebben jelölték meg prognózisukként - közölte a Századvég.
 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában