2021.03.02. 06:06
Világviszonylatban is jelentős az ökológiai gazdálkodás területe Magyarországon
Világviszonylatban is jelentősnek számít az ökológiai gazdálkodásba vont terület nagyságának bővülése Magyarországon – közölte az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) hétfőn az MTI-vel.
A szervezet az Ökológiai Mezőgazdasági Mozgalmak Nemzetközi Szövetsége (IFOAM) és a svájci Biogazdálkodási Kutató Intézet (FiBL) által kiadott évkönyv legfrissebb, 2019-es adataiból állapította meg, hogy az ökológiai gazdálkodás bővülése alapján Magyarország a 10. legdinamikusabban fejlődő állam, míg az ökológiai ültetvények területmérete alapján a világ 12. legnagyobb öko gyümölcstermelője.
Sokat fejlődtek az ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó belföldi vállalkozások is, számuk tavaly előtt már meghaladta az 5600-at, ami az ÖMKi szerint az ágazat egyre növekvő jelentőségét igazolja.
Az előző évhez képest 2019-re Ázsia kivételével minden kontinensen bővült a biogazdálkodás. Arányaiban ugyanakkor a 72,3 millió hektárnyi terület még mindig nem jelentős, alig másfél százaléknyi az összes mezőgazdasági területéhez képest. A vizsgált 187 ország közül ráadásul mindössze 15-ben éri el az ökoművelés területe az összes mezőgazdasági földterület 10 százalékát. Magyarországon körülbelül 6 százalék ez az arány.
A közlemény szerint a biotermékek világpiaca 2019-ben elérte a 106 milliárd eurót. A bővülés az EU-ban évi 8-10 százalékos, a forgalom nagysága 41,4 milliárd euró. Ennél csak az Egyesült Államoké nagyobb a világon, 44,7 milliárd euró. A legnagyobb uniós piac 12 milliárd eurós értékkel Németországé. A bioélelmiszerek Dániában érték el a legnagyobb részesedést az élelmiszerpiacból 12,1 százalékkal.
Az ÖMKi az adatok alapján úgy véli, hogy a fenntartható gazdálkodást támogató kutatás-fejlesztés és tudásátadás egyre jobban fel fog értékelődni. Belföldön a támogatások bővítése, a szaktanácsadás fejlesztése biztosíthatja az ökogazdálkodás további bővülését.
Magyarország ma még főképp nyerstermék-beszállítóként van jelen a világpiacon, fejlődést a feldolgozás és a hozzáadott érték növelése, a célzott termékpálya-fejlesztések hozhatnak
- tették hozzá.
A szervezet azt szeretné, ha Magyarország a térséggel együtt meghatározó szerepet töltene be a várhatóan március végén megjelenő uniós Ökogazdálkodási Akcióterv megvalósításában. Az EU 2030-ig 25 százalékra szeretné emelni az európai ökoterület arányát – olvasható a közleményben.