2018.11.14. 05:45
A Duna közös kincs, fontos szerepet játszik a gazdaságban
Környezetbarát szállítmányozást tesz lehetővé, emellett energia- és vízforrás is.
Budapest, 2018. augusztus 10. Fesztiválozók felszállnak a BKK (Budapesti Közlekedési Központ) egyik hajójára a 26. Sziget fesztivál harmadik napján a Jászai Mari téren 2018. augusztus 10-én. A háttérben a Margit híd. MTI Fotó: Sóki Tamás
Forrás: MTI Fotó
Fotó: Sóki Tamás
A folyó fontos szerepet játszik a gazdaságban és a mezőgazdaságban egyaránt – hangsúlyozta Sztáray Péter András, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára a Duna Bizottság megalapításának 70. évfordulója alkalmából rendezett nemzetközi konferencián kedden Budapesten.
Hozzátette:
a Duna az egyik fő európai közlekedési folyosó, lényeges a nemzetközi együttműködés a Duna gazdaságokat integráló funkciójának támogatásához, a fenntartható fejlődés biztosításához és a környezet védelméhez.
Közös feladatnak nevezte, hogy az érdekütközések ellenére szorosabbra fűzzék és megerősítsék a nemzetközi együttműködést. A Duna a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) kiemelt része, a fejlesztését és hajózhatóságának biztosítását az Európai Unió is fontosnak tartja – mondta. Üdvözlik az együttműködéseket a Duna Bizottság és más nemzetközi vagy regionális szervezetek között, így fontos a Fekete-tengeri régió és a Duna-régió közötti együttműködés is.
Magyarország idén július óta megfigyelőként vesz részt a Fekete-tengeri Gazdasági Együttműködésben – ismertette.
Kitért arra is, hogy a bizottság alapjait lefektető belgrádi egyezményt 1948-ban a második világháborút követően Magyarország is aláírta a hét alapító tagállam egyikeként. Az egyezmény felülvizsgálata elkezdődött, a munkacsoportot Magyarország vezeti.
A nemzetközi szervezet 70. évfordulójáról a külügyminisztériumban kiállítással emlékeztek meg, és számos más rendezvényt tartottak – mondta. Ismertette: az 1948-ban létrejött Duna Bizottság célja a dunai hajózási együttműködés elősegítése. Székhelye 1954 óta Budapesten van, tagjai Ausztria, Bulgária, Horvátország, Magyarország, Moldova, Németország, Oroszország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Ukrajna, 10 állam pedig megfigyelőként vesz részt a működésében.
A tagállamok vállalták, hogy a Duna területükre eső szakaszát hajózható állapotban tartják, elvégzik a szükséges karbantartási munkákat és fejlesztéseket a hajózási feltételek biztosítására. A bizottság a dunai hajózással kapcsolatos ügyekért felelős, ellenőrzi a környezetszennyezést, a biztonságot és a vízi járművek lajstromozását is.
Borítókép: Fesztiválozók felszállnak a BKK (Budapesti Közlekedési Központ) egyik hajójára a 26. Sziget fesztivál harmadik napján a Jászai Mari téren 2018. augusztus 10-én, a háttérben a Margit híd
MTI Fotó: Sóki Tamás