2025.02.19. 21:44
Nem mindegy hol és hogyan tároljuk a gyógyszereket (videó)
A gyógyszer speciális termék, amelynek tárolása, előkészítése, a szedés módja és az esetleges mellékhatások kérdéseket vethetnek fel a felhasználókban. A szakember elárulja, a hűtő melyik részén érdemes a gyógyszereket tartani, és hogy miért ne késsel felezzük a készítményeket.

A gyógyszerek helyes tárolása fontos
Forrás: Shutterstock
Fotó: Worawee Meepian
Az egyik ilyen fontos kérdés, a készítmények megfelelő adagolása, tárolása – hívta fel a figyelmet Sebők Szilvia, a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze, aki arra is választ ad, felezhető-e a kapszula és a kúp, hogyan készítsünk szuszpenziót, valamint hol és hogyan kell tárolni a gyógyszereket?

Fotó: GBJSTOCK / Forrás: Shutterstock
„Ha például egy tablettából háromszor kell szednünk a nap folyamán egy-egy szemet, akkor ez legtöbbször nem reggeli-déli-esti felhasználást jelent, hanem arányos szétosztást a nap 24 órájára, vagyis nagyjából nyolc óránként kell bevennünk egy darabot”– mondta Sebők Szilvia, majd a patikaszerek tárolásával kapcsolatban is figyelmeztet.
„A hűtve tárolandó gyógyszereket ne a hűtő ajtajába tegyük, mert ott általában a javasolt 2-8 Celsius foknál magasabba a hőmérséklet! A szobahőmérsékleten tartható készítmények esetében maximum 25 fok ajánlott, ezért a nyári hőségben helyezzük el őket a lakás egy hűvösebb pontján, például a kamrában, vagy tegyük a hűtőszekrény alsó polcára! A fürdőszoba, a magas páratartalom miatt szintén nem ideális a gyógyszerek tárolására” – tanácsolta a szakember.
A főgyógyszerész arra is kitért, fontos kérdés a gyógyszerek felezhetősége is, ugyanis nem minden gyógyszer osztható ketté, de ha egy készítményen van felezővonal, az arra utalhat, hogy elfelezhető az adott gyógyszer.
„Ebben az esetben a felezést ne késsel végezzük, mert morzsálódhat a tabletta, inkább használjunk patikákban kapható, kifejezetten erre szolgáló eszközt. A gyermekeknél alkalmazott kúpoknál is előfordulhat, hogy olyan kicsi dózis szükséges belőlük, amilyen erősségű készítmény nem létezik a piacon, ezért felezni kell őket. Ebben az esetben a kúpok hosszanti elvágásával biztosítható az, hogy a két kúpfél azonos mennyiségű hatóanyagot tartalmazzon” – hívta fel a figyelmet Sebők Szilvia.
További fontos tudnivalókat, és a lejárt gyógyszerek helyes tárolásáról itt olvashat bővebben.
Bulvár-celeb
- Nem kell álmatlanul forgolódnia, ha kipróbálja ezt a szórakoztató szójátékot
- A nap első étkezése kiemelten fontos, ezeket az ételeket tanácsos reggel fogyasztani
- Kezdődik a 10. Digitális témahét
- Egy kutatás szerint a nőknél nagyobb eséllyel alakul ki az Alzheimer-kór
- Elhunyt sztárok, akiket titokban kisértek a végső útjukra