2017.10.05. 13:49
A cégeknek is jó, ha családbarát a munkahely
A Három királyfi, három királylány mozgalom csütörtöki beszélgetésén az Y-generációs munkavállalók eltérő igényeire és a rugalmas munkaidő fontosságára is felhívták a figyelmet.
A fiatalok által tervezett gyermekek vállalását különböző programokkal támogató civil szervezet csütörtökön cégvezetőkkel beszélgetett az Y generáció munkaerőpiaci megjelenésének tapasztalatairól Budapesten.
A mozgalommal a BT (British Telecom) magyarországi regionális szolgáltatóközpontja, a GE Hungary Kft., az Ingatlan.com, a K and H Bank képviselői együttműködési megállapodást kötöttek arról, hogy továbbra is családbarát szemléletet követnek, jó gyakorlataikat megosztják egymással és az érdeklődőkkel. A cégek korábban elnyerték a mozgalom Családbarát vállalat díját.
A társaságok képviselői egyetértettek abban, hogy nagy változást jelentett a munkaerőpiacon az Y generáció, azaz az 1980 és 1995 között születettek megjelenése, akik otthon vannak a digitális világban, az új kommunikációs eszközök között élik mindennapjaikat. Egyetértettek abban is, hogy a munkavállalók megtartásában komoly szerepe van a gyerekbarát irodák kialakításának, ahol például a szülők a gyerekek mellett laptopról tudnak dolgozni.
Szabó Zoltán, a BT magyarországi regionális szolgáltatóközpontjának ügyvezetője arról beszélt, másképp kell motiválni és másképp kell megtartani ennek a generációnak a képviselőit, mert ők már nem évtizedekre terveznek egy-egy munkahelyen, hanem jellemzően legfeljebb 5 évre. Gyorsan előre akarnak lépni, és ha ez az adott cégen belül nem lehetséges, akkor tovább is állnak.
A K and H Bank képviseletében Mészáros Tibor főosztályvezető és Révész Bálint, a HR személyügyi szolgáltatások vezetője is arról beszélt, sokan már nem 15-20 évre, inkább 2-3 évre terveznek, amikor munkát keresnek, ugyanakkor az is egyre természetesebb, hogy az adott munkahelyről korábban távozó dolgozót később visszaveszik. Szerintük az Y generációnál jól érzékelhető jelenség a külföldre vándorlás is.
Szóltak arról, hogy az Y generációs munkavállalókat a rugalmas munkavégzés, illetve az érdekli, milyen eszközöket – laptopot, mobiltelefont – kapnak munkaeszközül a cégnél, vagy hogy vannak-e családbarát szobák, ahonnan (éppen a felszerelésnek és a wifinek köszönhetően) dolgozni tudnak.
Rózsa Katinka, az Ingatlan.com HR-vezetője is arról beszélt, nagy kihívás az Y generációs munkavállalók toborzása és megtartása is. A cég ezért családbarát irodát és otthoni munkavégzést is biztosít a munkavállalóknak, akiknek ugyanakkor tiszteletben tartja a magánéletét, azaz nem kell 24 órában elérhetőnek lenniük.
Vámos Tamás, a GE Hungary Kft. ügyvezető igazgatója és Marton Éva programvezető azt mondta, akkor tudják megtartani a munkavállalókat, ha azok jól érzik magukat a munkahelyükön és a feladatukat össze tudják egyeztetni a családi élettel is. A programvezető szerint nem is az a fontos, hogy milyen egy gyerekbarát iroda kihasználtsága, hanem az, hogy a munkavállalók tudják: adott esetben élni tudnak a lehetőséggel.
Tordai Ágnes, a mozgalom vezetője és Ujvári Enikő programvezető elmondta, évről évre több vállalat jelentkezik náluk Családbarát programjukra, és egyre többen kérnek segítséget ahhoz, hogy ilyen programokat indítsanak. Szerintük mind több cég látja be, hogy érdekében áll kisgyerekes munkavállalók foglalkoztatása, akik az elkötelezettebb munkavállalók közé tartoznak, akikre jobban számíthatnak. A családbarát cégeknél, ahol tekintettel vannak az adott élethelyzetre, a tapasztalatok szerint kevesebben mennek táppénzre is.