2016.02.26. 15:50
Fejlesztések hosszú során van túl a Gasztrometál
Az utóbbi években egymást követték a fejlesztések, felújítások a nagy múltú tatabányai Gasztrometál Zrt.-nél, tudtuk meg ifj. Pongrácz Lajos cégvezetőtől.
<extra y – Egy átlagosnak mondható ipari vállalkozásnál jóval nagyobb a területe, telephelye a Gasztrometál Zrt.-nek, mintegy 5 hektár – mondja beszélgetésünk elején ifj. Pongrácz Lajos cégvezető, majd meg is magyarázza. – Az alakulás éve 1951 volt, a lakosság kiszolgálása mellett alvázak is készültek itt autóbuszokhoz és teherautókhoz. A fénykorban 1000-1500 ember dolgozott itt, akkor még nem is gondolt arra senki Tatabányán, hogy a szomszédban Szabadtéri Bányászati Múzeumot és műjégpályát alakítanak ki. Negyedszázada, a kilencvenes évek elején alakult át a Gasztrometál részvénytársasággá. A fő profilunk a nagykonyhai berendezések gyártása, valamint beszállítói vagyunk német és osztrák cégeknek. Száz százalékban magyar tulajdonúak vagyunk, pontosabban a dolgozóké és az egykori dolgozóké a társaság.
– Mekkora a jelenlegi létszám?
– Most 220 körüli a dolgozók száma, az utóbbi éveket a folyamatos növekedés jellemzi. Fluktuáció ugyan van, de nem ez a jellemző. A kollégák tudják, hogy biztos alapokon állunk, holnap is itt leszünk, ez sokat nyom a latban. A bérek is jónak mondhatóak. Emellé segítünk, ahol tudunk, cafetériával, lakáshoz jutásra gondolóknak támogatással, vagy például a velünk kapcsolatban álló pénzintézeteknél kedvező számlavezetéssel.
– Mennyire volt eredményes az elmúlt év?
– Ha megengedi, inkább három évre tekintsünk vissza, azóta folyamatosak a felújítások, a fejlesztések, a gépvásárlások. Csarnoképítéssel kezdődött három évvel ezelőtt, így jóval nagyobb lett a gyártóterületünk. Pályázati támogatással megvettük a második lézervágó gépünket, önerőből egy CNC esztergagépet vásároltunk, valamint két élhajlítót és présgépegeket, majd egy CNC megmunkálóközpontot. Hatvanöt éves a cég, ezért rengeteg felújítás is szükségessé vált. Felújítottuk a belső úthálózatot, tetőt cseréltünk az egyik csarnokon, megtörtént a raktár-, a csatornahálózat- és a fűtésrendszer-korszerűsítés. Új szociális épületet alakítottunk ki, fürdővel. Mindez sok kiadással járt, de egyrészt nagy szükség volt rá, másrészt a következő évek során már ezekre nem kell költenünk.
– Kik a megrendelők?
– Főleg önkormányzatokhoz tartozó szociális intézmények, óvodák, iskolák. Nagyrészt olyan helyekről kapunk felkérést, ahol naponta rendszeresen 50-100 személy számára főznek. Az utóbbi időben a vendéglátóipar is „felzárkózik”, tehát éttermek, szállodák, panziók is érdeklődnek. Ha térben nézzük, Magyarország a meghatározó, ugyanakkor Szlovákiából és Csehországból, Lengyelországból és Romániából is kapunk megrendelést. Fontosnak tartjuk a több lábon állást, ezért mentünk el tavaly a HOST elnevezésű Milánói Nemzetközi Konyhatechnikai Kiállításra, városunkat is képviselve. Több megkeresést kaptunk Nyugat-Európából, és érdekes, hogy sokat a Közel-Keletről. Folynak a tárgyalások.
– Van konkurencia?
– Magyarországon alig, azzal nem tudnak versenyezni, hogy komplett berendezéseket készítünk, akár egy komplett konyhát is ki tudunk alakítani. Nagyon oda kell figyelnünk a lengyel, török, olasz gyártókra.
– Mit tart a legfontosabbnak, egyfajta cégfilozófiának?
– Nálunk az optimizmus a jellemző. Nem félünk a kihívásoktól, amikor új feladatok jönnek, mindenki mindent megtesz, hogy a lehető leghamarabb megoldjuk. Szlogenünk: „A megbízható hazai minőség.” Például ne kelljen kiegészítő megoldásokat keresni a főzőüst bekapcsolásakor reggelente egy iskolai konyhában, amikor elkezdik készíteni a levest hanem gombnyomásra elinduljon a berendezés. Aktívak vagyunk a termékek gondozásában, a javításában, saját szervizhálózatunk van. Büszkék vagyunk arra, hogy saját fejlesztésűek, saját tulajdonúak a termékeink, Tatabányán készül minden. Üzembiztosan.