2015.12.17. 19:22
Burkolólapokat gyárt a Cembrit Nyergesújfalun
Szálcement anyagú, színes homlokzati burkolólapok gyártását kezdte el a dán tulajdonú Cembrit Kft. Nyergesújfalun.
A nyitányt a cégvezetés a település Térségi Közösségi Házában rendezett sajtótájékoztatón jelentette be. Az eseményen részt vett Tom NØrring, a Dán Királyság magyarországi nagykövete, Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke és a helyi önkormányzat képviseletében Abronits Tamás alpolgármester.
Both Zoltán, a Cembrit Kft. ügyvezető igazgatója többek közt elmondta azt is, hogy a barnamezős beruházás keretében újjáépített 20 ezer négyzetméteres üzemcsarnokba a legkorszerűbb gépeket telepítették. Induló mennyiségként évente 20 ezer tonna színes szálcement burkolólapot terveznek gyártani, ezzel még nem érik el kapacitásaik határait.
A szálcement egy olyan anyag, amelyben a cementmasszába különféle műszálakat, cellulózt és festéket kevernek. Az anyagukban színezett, illetve festett homlokzati burkolólapok ellenállnak az időjárásnak, az épületeknek egyedi arculatot tudnak adni az építészek elképzeléseit valóságként megjelenítve. A tervek szerint a termékek döntő többségét a skandináv országokban értékesítik majd.
A cég tizenegy évvel ezelőtt kezdett szálcement termékeket gyártani a nyergesújfalui üzemben. A vállalatot 2008-ban felvásárolta a dán Cembrit Holding. A társaságnak kéttucatnyi európai országban van leányvállalata, öt országban működtet termelőüzemet. A nyergesújfalui Cembrit Kft. 2013-as árbevétele 472 millió forint volt. Az elmúlt esztendőben a beruházás miatt nem volt termelés. A burkolólapok gyártásával 10 milliárd forintra nőhet az árbevétel.
Tom NØrring elmondta, mindig örömmel vesz részt olyan eseményen, amelyre egy-egy üzem átadása, újraindítása kapcsán hívják meg. Többeket meglepett azokkal a számokkal, amelyek szerint hetven dániai cégnek van érdekeltsége hazánkban, ezek közül húsz termelő tevékenységet végez, összesen 16 ezer magyarországi munkavállalót alkalmaznak.
A nagykövet után mikrofonhoz lépő Popovics György azon gondolat mentén indult el, hogy ha a szálcement gyártáshoz szükséges cement Szlovákiából, a műszálak ennél jóval távolabbról érkeznek, akkor miért esett a választás a fejlesztési elképzelés színtereként a nyergesi gyárra. A válasz? Itt adott volt a szakmai tapasztalat, a munkakultúra, az egyik legnagyobb magyar érték, a tudás.
Abronits Tamás többek közt arról szólt, hogy a település történetében – téglagyárral, cementgyárral, palagyárral, vegyipari üzemmel – mindig is nagy szerepet kapott az ipar. Ehhez a sorhoz csatlakozott a társadalmi felelősség-vállalásban már eddig is sokat jeleskedő Cembrit Kft., amellyel jó az önkormányzat kapcsolata.