2015.07.04. 12:14
Munkavállalók a kiégés peremén
Egy friss kutatás szerint az aktív magyar munkavállalók 86 százaléka kisebb vagy nagyobb mértékben ki van égve. Noha a kiégés a legveszélyesebb és a leggyakoribb pszichés stresszbetegség, odafigyeléssel el lehet kerülni.
A felmérés során 1000 munkavállalót teszteltek, kis –és középvállalatok, valamint multinacionális cégek alkalmazottait.
A kiégés tartós stressz következtében létrejövő fizikai, érzelmi és mentális kimerülés, amely beavatkozás nélkül súlyosbodik – mondja dr. Marik Ágnes pszichiáter, a Selfmapping szakmai veszetője. A munkavállalók nagy részének fogalma sincs arról, hogy ki van égve, pedig a tünetek könnyen észrevehetőek. Jelei a türelmetlenség, az ingerültség, a rugalmatlanság, az emberi kapcsolatok romlása. A kiégésben szenvedő ember egyre közönyösebb a munkájával és másokkal, valamint önmagával szemben is. Egyre kevésbé képes kipihenni magát. Először elég a hétvége a feltöltődésre, aztán már csak egy hosszabb szabadság, végül már az sem. A felmondás oka gyakran az ebből a helyzetből való menekülés.
A szakember szerint mivel a kiégés, a stressz mögött számos tényező meghúzódhat, nincs egyetemes recept, amivel küzdeni lehet ellene, de több módszerrel is érdemes próbálkozni a kiégés megszüntetésére. Ilyen például, hogy erősítjük önértékelésünket, tudatosítsuk magunkban, hogy miben vagyunk jók, de ne higgyünk a tökéletességben. Vállaljunk felelősséget tévedéseinkért. Tudjunk nemet mondani. Ha kapcsolatvesztéstől félünk, akkor önmagunkat adjuk fel, ami tényleg ijesztő lehet. Ha lehetséges, olyan munkát vállaljunk, amit szeretünk és nekünk való. Ne legyünk bizalmatlanok, gyanakvóak, ne szeressünk szenvedni, ne tüntessük fel magunkat áldozatként.
Ismerjük fel, hogy miben lehetünk jobbak, legyünk proaktivak és arra fordítsunk energiát, amire van hatásunk, amire nincs azt igyekezzünk elengedni – hangzik a szakember javaslata a kiégés elkerülésére.