Gazdaság

2014.01.10. 16:10

Új termékek készülnek a Mikrolinnál hulladék műanyagból

Címkék#Tatabánya

A hulladékhasznosítás új módjaival ismerkedtek az általános iskolások a tatabányai Mikrolin Kft. telephelyén.

kemma.hu

A nyolcadikas diákokat Ivanovics Iván vegyészmérnök, cégtulajdonos kalauzolta végig az üzemben. A diákok a helyszínen láthatták, milyen módon készülnek új termékek a különböző flakonokból és kábelhulladékból.

Az iskolások a környezetvédelmi ismeretek bővítése érdekében látogattak a Mikrolinhoz. A kezdeményezés a Bereg Jövő Alapítvány nevéhez fűződik. Először tavaly jártak diákok a cégnél – tudtuk meg Ivanovics Ivántól, aki 2004 óta tulajdonosként irányítja a vállalkozást. A szakember elmondta: a nyugat-magyarországi gyűjtőhelyekről 600-700 tonna regranulátum érkezik a céghez, továbbá 800-1000 tonna hulladék, amit már Tatabányán használnak fel.

A PVC-hulladékot az országban egyedül csak itt dolgozzák fel újra. A ledarált termékekből színezék, a mesterkeverék hozzáadásával készül a regranulátum: ezek egy részéből helyben állítanak elő 15 féle terméket, másik részéből pedig egy másik cégnél például vállfákat gyártanak.

A munkafolyamat könnyen nyomon követhető: a regranulátumot az extruderben magas hőfokon felmelegítik és a különböző présgépekben, nagy nyomáson állítják elő egyebek mellett a csatornafedeleket, kábeltakarókat, az egyre népszerűbb komposztálókat. Az üzemcsarnokban a gyerekek maguk is láthatták a gyártási folyamatot. A cégnél jelenleg 19-en dolgoznak, a termelés három műszakban zajlik.  

Ivanovics Iván kiemelte: a szelektív hulladékgyűjtést és -hasznosítást a legtöbb európai országban egyre komolyabban veszik. Az iskolások figyelmét felhívta arra is, hogy miért fontos ez a mindennapi életünkben, hiszen a műanyag flakonokból megfelelő, környezetkímélő eljárással újabb termékeket hozhatnak forgalomba.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!