2014.01.03. 16:51
Máig nem számolták fel a 222 éves Lencsehegyi Szénbányát
Dr. Korompay Péter, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület dorogi szervezetének titkára folyamatosan figyelemmel kíséri a dorogi szénmedence bányászatának múltjáról, a hagyományőrzésről szóló híradásokat. Arra a megállapításra jutott, hogy az összefoglaló adatok nem egységesek.
Számolásra biztat például a szénmedencében zajló bányászat időtartamára vonatkozóan. A kezdettel nincs gond. Egy Csolnokon őrzött, 1781. január 27-én keltezett dokumentum biztos kiinduló adat. Biztos, hogy voltak előtte szénkibúvásokon kezdeti bányászati tevékenységek, de nem helyezhető a nyitány bizonytalan időzónába.
A befejezés időpontja egy kicsit érdekesebb. Tulajdonosi döntésre az utolsó, a lencsehegyi bánya felszámolását 2003. január 1-jén kezdték el.
Az anyagmentés közben – a szakmában szokatlan módon – zajlott a szénkitermelés, amelyet 2003. október 17-én fejezték be. Dr. Korompay Péter felhívta a figyelmet arra, hogy egy bányaművelés befejezésének időpontját a termelés leállása adja meg, a rekultivációk folyamata különböző, hosszan eltarthat. Mindezek alapján a Dorogi (Esztergomi)-Pilisi Szénmedencében a szénbányászat 222 évig tartott. Az anyagmentést 2003. december 22-ig végezték, ekkor leállították a szivattyúkat.
Az OMBKE dorogi csoportjának titkára arra az érdekességre is felhívta a figyelmet, hogy a Lencsehegyi Szénbánya Kft.-t az okmányok szerint még a mai napig nem számolták fel. Ha a légaknánál lévő félmillió tonna szenet ki akarnák bányászni, nem kellene bányatelek-engedélyt kérni. Jogerősen érvényben van.