2011.11.11. 07:53
Nincsen druzsba, kenőpénz van
Hazánk szentpétervári, belgrádi és zágrábi külgazdasági szaktanácsadója tartott előadást a megyei kereskedelmi és iparkamara tatabányai székházában a piacra jutás lehetőségeiről.
Szentpétervárról érkezett Nagy Gábor Ferenc. Azt emelte ki, annak érdemes üzleteket kötnie Oroszországban a mondás szerint, aki az ördöggel cimborál, vagy nagy tapasztalata van. Előadásából kiderült, hogy bonyolult betörni az orosz piacra, ám érdemes. Pontos, szavahihető üzletembernek tartják a magyart, ugyanakkor nem igaz, hogy druzsba, vagyis barátság alapján köthetőek szerződések. Negyedórás, lényegre törő tárgyalásokon konkrét kérdésekre várnak választ, és nem titok, hogy a kenőpénzt is elfogadják. A bürokrácia virágkorát éli, vitás ügyekben belátható időn belül a lehetetlennel határos a jogorvoslat. Szokatlanul magasak a jutalékok, a magyar 10-15 százalék helyett időnként elérik az 50 százalékot is.
– Az interneten nem hódítható meg Oroszország – hangsúlyozta a szaktanácsadó. – Elvárják és igénylik a személyes kapcsolattartást, a rendszeres találkozókat. Hatalmas a konkurencia a piacon a skandináv államoktól Németországon át az amerikai és az ázsiai exportőrökig. Már régen a múlté, hogy bármit el lehet sózni Oroszországban. Megkövetelik a magas minőséget és a határidők pontos betartását.
A kereskedelemben hazánknak a legkiválóbb lehetőségek négy területen kínálkoznak: élelmiszeripar (zöldségek és gyümölcsök, tegyük hozzá az italt és a dohányárut is); autóalkatrészek és autóbusz-felújítás; gyógyszeripar, ezen belül biotechnológia, kutatások, valamint a mezőgazdasági technológia, a növénytermesztés és az állattartás. Az utóbbi években lassan ugyan, de bővül a kereskedelmi kapcsolat Magyarországgal. Azoknak a részletes információkkal rendelkezőknek, akik a tárgyalástechnikát és a szokásokat is jól ismerik, van igazi esélye maradni illetve betörni a hatalmas orosz piacra.