Gazdaság

2009.03.24. 13:02

Százmilliós fejlesztési alap a távfűtésből

Akár százmillió forintos fejlesztési alapot is létre tud hozni Tatabánya egy teljes gazdasági év alatt, miután többségi tulajdonosa lett a Tatabányai Erőmű Kft-nek. Az alapból fűtéskorszerűsítésre lehet majd pályázni.

Mudri Anna

[caption id="" align="alignleft" width="330"] Kele József, Schmidt Csaba és Lukács Zoltán a sajtótájékoztatón (Fotó. K. T. J.)
[/caption]Nagy jelentőségű, összefogáson alapuló beruházásnak nevezte Schmidt Csaba alpolgármester a Tatabányai Erőmű Kft. megvásárlását keddi, Lukács Zoltán, MSZP frakcióvezetővel és Kele József, az ELMIB Zrt. vezérigazgatójával tartott közös sajtótájékoztatóján. Mint azt a kemma.hu is megírta, Tatabánya város 51, az ELMIB Zrt. 49 százalékos tulajdont szerzett a társaságban. Az adásvételi szerződést múlt hét szerdán írták alá az MVM Zrt-vel.

– Az elmúlt hetekben nemcsak a konkrét adásvételről, de a működtetés feltételeiről is tárgyaltunk. Az adásvételi szerződést megkötése mellett, az erőmű és a Komtávhő is szindikátusi szerződést kötött, hogy versenyképessé tegye a távfűtést – mondta az alpolgármester.
Megállapodtak abban, hogy a hőárképzés alapja, az eddigiektől eltérően, a gáz beszerzési árától függ majd, amelyet félévente felülvizsgálnak. Arról is döntöttek, hogy az éves árbevétel egy részéből alapot hoznak létre, amelyből a fűtéshálózat korszerűsítésre: mérősítésre, szabályozhatóságra lehet majd pályázni. A számítások szerint egy teljes gazdasági évben körülbelül százmillió forint kerülhet az alapba.

[caption id="" align="alignleft" width="330"] Az erőmű 51 százaléka már a városé (Fotó: K. T. J.)
[/caption]Lukács Zoltán elmondta, a tárgyalások alatt derült ki, egy „kiürített” vállalat a Tatabányai Erőmű Kft. Az eszközöket, a munkaerőt, a szolgáltatást egyaránt kiszervezték úgynevezett „uralmi szerződésekkel”.
– Ragaszkodtunk ahhoz, hogy vételi ajánlatunk csak akkor érvényes, ha ezek az uralmi szerződések semmisek lesznek, és a munkaerő, az eszközpark, a szolgáltatás visszakerül az erőműbe. Ezt sikerült elérnünk.Továbbra is számítunk majd mindenki szaktudására, hogy a társaság önállóságát megőrizhessük. Sőt, bízunk benne, akár új munkahelyeket is tudunk teremteni az erőműben – mondta a frakcióvezető.

Kele József, az ELMIB Zrt. vezérigazgatója példa nélkülinek nevezte a városi összefogást.
– Nem titkolt, hogy cégünk stratégiai céljaiba tökéletesen beleillett egy erőmű megvásárlása. Hosszútávú elképzeléseink vannak a tatabányai erőművel kapcsolatban. Céljaink között szerepel a hőtermelés és -szállítás optimalizálása, új fogyasztók bekapcsolása a távhőrendszerbe és a kompenzációs alap létrehozása. Tervünk, hogy a kapcsolt villamosenergia-termelés arányát is növeljük. A hőtermelés 50 százalékát el kellene ezzel érni. A szerződésben azonban fontos kikötés, a fejlesztések finanszírozása nem változtathat a város tulajdoni arányán – mondta a vezérigazgató.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!