2008.01.30. 16:55
Marós, kereskedő kerestetik
Mindig aktuális téma a munkanélküliség, viszont nem mindig szomorú. Megyénkben például javult a helyzet az elmúlt időszakban: a kimutatások csökkenő munkanélküliséget mutatnak.
[caption id="" align="alignleft" width="330"] Várni, várni, sokáig várni FOTÓ: AS
[/caption]
– Hivatalosan nem munkanélküli, hanem álláskereső az ebben a szituációban lévő emberek megnevezése; ezzel is kimondva, hogy számukra mielőbb állást kívánunk találni – világosít fel Barsi Márta, a Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ tatabányai kirendeltségének igazgatónője. Törekvésük sikeres, ugyanis a megyében 543-al, azaz 6,7 százalékkal csökkent a regisztrált álláskeresők száma az előző évhez képest. Az eredményt tovább szépíti, hogy országos viszonylatban megyénk az egyetlen, ahol ez a szám nem nőtt.
A munkaerőpiacon nem mindenkinek ennyire jó a helyzete: például a szakképesítés nélkülieké, a nyolc általános iskolát sem végzetteké. Ők az álláskeresők egyharmada, csakúgy, mint a 45 évnél idősebbek. A két csoport marad legtovább állás nélkül.
A felsőfokú végzettségűek közül a humán szakmák képvisleői – bölcsészek, pedagógusok – jelentek meg az álláskeresők között. Jogászok, közgazdászok, agrárszakemberek is nehézségekkel küzdenek. De Barsi Márta szerint kevés a diplomás álláskereső a megyében: 416 a 7540-ből.
Hiány? A kereskedő, újabban a társadalombiztosítási ügyintéző keresett lett. A cégek operátorok, sormunkások után kutatnak. Kevés a vas-és fémipari szakember: hegesztő, lakatos, marós, forgácsoló, szerszámkészítő. Elektronikai szakemberekből, műszerészekből is kevesebb van. Szerencsére egyre több hiányszakmát oktatnak. Ez azonban nem mindig elég; egy új szakma megtanulásának lehetősége csak akkor eredményes, ha igény van rá.
Bizonyos foglalkozások hátulütője pont a túljelentkezés: ilyenek a középfokú végzettséget igénylő gazdasági, pénzügyi és adminisztratív munkakörök. Az álláskeresők esélyeit igyekszik javítani a munkaügyi központ: képzéssel, nyelvtanfolyamokkal. A hátrányos helyzetű foglalkoztatott után maximum egy évig megtéríti a cégnek a központ a bér- és járulékköltségek ötven százalékát. A támogatást főleg a kis- és középvállalkozások veszik igénybe. A közhasznú munkavégzést a legtöbbször az önkormányzatok választják: a központ a foglalkoztatáshoz kötődő költségek 70 százalékát téríti.
Nagyüzem a fejvadász cégeknél
Csabai Zsuzsannától, a Pannon-work tatabányai kirendeltség-vezetőjétől megtudtuk: hozzájuk is folyamatosan érkeznek az állláskeresők. Naponta átlag 10–20 érdeklődőt fogadnak. Biztos állás meghirdetésekor még több jelentkező fordul hozzájuk.Náluk is keresik a jó szakmunkásokat. Pályakezdő diplomások jól hangzó végzettséggel viszont vagy túlképzettség vagy tapasztalat hiánya miatt várakoznak állásra. Gyors elhelyezkedésre a tapasztalatok szerint a fiatalabb munkavállalóknak van esélye.
Itt a segítség
Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi KözpontTatabányai Kirendeltség és Szolgáltató Központ
2800, Tatabánya, Ságvári u. 20.
Tel./Fax: (34) 3...
e-mail: [email protected]
Náluk is keresik a jó szakmunkásokat. Pályakezdő diplomások jól hangzó végzettséggel viszont vagy túlképzettség vagy tapasztalat hiánya miatt várakoznak állásra. Gyors elhelyezkedésre a tapasztalatok szerint a fiatalabb munkavállalóknak van esélye. Itt a segítség Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ
Tatabányai Kirendeltség és Szolgáltató Központ
2800, Tatabánya, Ságvári u. 20.
Tel./Fax: (34) 3...
e-mail: [email protected] Várni, várni, sokáig várni FOTÓ: AS -->