2005.11.16. 17:10
Kisebbségi párt magánvagyonból
Újra van MKP, de ez nem a kommunista jelzőt visszavevő Munkáspárt új neve. Alig jegyezték be hivatalosan, máris népszavazást kezdeményez négy kérdésben a Magyar Kisebbségek Pártja. A magánvagyonból finanszírozott, minden magyarországi kisebbséget, és hátrányos helyzetűt képviselni akaró MKP roma esküdtszéket, közvetlenül választható köztársasági elnököt, 150 fős parlamentet, és etnikumoknak járó mandátumokat követel.
Négy témakörben is népszavazást kezdeményez az október 26-án bejegyzett Magyar Kisebbségek Pártja (MKP). (A rövidítés nem a kommunista jelzőt visszavenni akaró Munkáspárt új neve.) Az Országos Választási Bizottsághoz benyújtott aláírásgyűjtési íven az először is egy roma esküdtszék felállítását kezdeményeznék. Az MKP azt szeretné, ha a büntető ügyekben első fokú bírósági ítéletet megelőzően a bűnösség, vagy ártatlanság kérdésében esküdtszék döntene, mely hat természetes személyből állna. Döntésük kötelező érvényű lenne az ítélkező bíróra. „Magyarországon fel kellene számolni a még mindig működő népi ülnöki rendszert. Az önkormányzatok delegálják az ülnököket, s így gyakran előfordul, hogy pártküldöttek vesznek részt az ítélkezésben” – hangoztatta Gyury József, a párt főtitkára. A népszavazás második kérdése arról szólna, hogy az Országgyűlés szüntesse meg az 1993 óta fennálló mulasztásos alkotmánysértést, s hozzon törvényt a kisebbségek országgyűlési képviseletéről. „Tizenhárom kisebbségi képviselőnek már évek óta fenn kellene tartani a helyet a Parlamentben” – jelentette ki az MKP sváb származású főtitkára.
A párt azt is kezdeményezi, hogy a köztársasági elnököt közvetlen népszavazás útján válasszák meg. Köztársasági elnökök olyan magyar állampolgárok lehetnének, akik betöltötték a 45. életévüket, s legalább 300 ezer támogató aláírást gyűjtöttek.
Egy újabb állandó közjogi gumicsont, a kisebb parlament ügyét is népszavazásra vinné az MKP. „Egy országgyűlési képviselő stábjával együtt évente 5-10 millió forintba kerül az állampolgároknak, a 386 képviselő nagy luxus egy ekkora országnak” – emlékeztetett Gyury József. Az MKP főtitkára jóval nagyobb lakosságú országok kisebb parlamentjeivel is példálózott. A párt szerint elég lenne 150 képviselő is, természetesen ebből 13 mandátum a kisebbségeké lenne.
„Az MKP nem csak a romákat, hanem minden magyarországi kisebbséget képvisel, svábokat, horvátokat, afrikaiakat, zsidókat, arabokat és kínaiakat is” – mutatta be az MKP-t Száva Vince, a párt elnöke. „A párt nemcsak az etnikumokat képviseli, hanem minden olyan magyar állampolgárt támogatunk, akik testi, vagy lelki fogyatékosságuk taszított kisebbségi létformába” – hangsúlyozta Száva.
A párt úgy véli, hogy januárra már összegyűjthetik a népszavazáshoz szükséges 300 ezer aláírást. Gyury József szerint ha megszavazzák a kisebb parlamentet, akkor a tavaszi parlamenti választásokat el kell halasztani, mivel új választójogi törvényt kell alkotni.
Az MKP a Magyarországi Nemzeti Etnikai Kisebbségek Egyesületéből (ÉKE) jött létre, hogy hangsúlyosabban képviseljék kisebbségek védelmét. Az egyesület azonban tovább folytatja munkáját. A párt programjában hangsúlyos szerepet kap a romák önérdekérvényesítése. Roma bankokat hoznának létre vállalkozások támogatására, drog-prevenciós központokat, a börtönből szabadulóknak rehabilitációs programot, házépítési programot terveznek. Romantikumnak neveznék az olyan ősi tevékenységeket, mint a vályogvetés, vagy az éticsiga-gyűjtés. Az integráció keretében földhöz juttatnák a romákat, foglalkoztatóik adókedvezményt kapnának. A párt programja szerint figyelmet fordít a kisebbségi létben élő nők esélyegyenlőségének javítására: a pártvezetőség 60 százaléka nő. A sajtótájékoztatón megjelenő férfiak aránya azonban minimum 90 százalék volt. A párt vezetőit az sem zavarja, hogy korábban Magyarországon az MKP rövidítést a nem túl jó emlékű kommunista párt is használta.
A párt nem vesz igénybe állami támogatást. Működésüket a korábban az MSZP cigánytagozatát is vezető Száva Vince, illetve további támogatóik magánvagyonból fedezik. Az MKP kész magát megméretni a tavaszi választásokon is. Tagságuk létszáma majdnem ötezer fő, minden megyében vannak képviselőik. „Mind a 176 választói körzetben tudunk képviselőjelöltet indítani” – jelentette ki Száva Vince. A pártelnök nem tart attól, hogy pártja megalakulásával a cigányok érdekképviselete még jobban szétforgácsolódna. Az MKP hajlandó a több roma erővel az összefogásra, a párt már több szervezet vezetőjével tárgyalt, vagy egyeztetett.