Friss hírek

2005.11.17. 14:05

Kávéivás, jelentés, elfogadás, hazamenés – búcsúzik az Orbán-bizottság

Eredménytelenül zárult az Orbán-bizottság munkája: az ellenzéki képviselők nem szavazták meg a szocialisták által szövegezett jelentéstervezetet, a kormányoldal ellenben nem vette bele az iratba a fideszes módosító indítványokat. Jelentés nincs, az elnök azonban mégis a parlament elé viszi az ilyenformán a gyakorlatban nem is létező dokumentumot.

Tibay Gábor

9.58 – Orbán-bizottság: utolsó ülés
Az Orbán-bizottság utolsó ülésére készül, legalábbis a napirend szerint. A képviselők érthető érzelmi okokból ragaszkodnak az üléseknek otthont adó Képviselői Irodaház kettes tárgyalójának meghitt hangulatához, mindent megtesznek azért, hogy meghosszabbítsák az együttlét idejét. Mindez leginkább abban jut kifejezésre, hogy a munka a jóistennek sem akar elkezdődni. Répássy Róbert (Fidesz) a folyosón kering. Ez a tény komoly dolgokat vetít előre. Például azt, hogy beül az ülésre. Vége a sétagaloppnak? Eddig ugyanis koalíciós baráti körben zajlott az Orbán-bizottság munkája – leszámítva persze Herényi Károlyt (MDF), akit azért kedvelnek egy kicsit.

10.10 – A Fidesz színre lép
A türelem nagy erényét gyakorló törzsgárda és a sajtó hátradőlhet: a Fidesz képviselőinek bevonulásával elkezdődött az Orbán család vagyongyarapodását vizsgáló bizottság csütörtöki – a tervek szerint jelentéselfogadással záruló, utolsónak szánt – ülése. Répássyval Ékes József érkezik, mindketten egy-egy képviselőtársukat is képviselik, a maximális költséghatékonyság jegyében. A Fidesz színre lépésére adódik a magyarázat: a párt nyilvánvalóan nem szerette volna, hogy a végső döntésnél is magára hagyott szocialista-szabad demokrata kontingens – plusz a tévelygő bárány, Herényi Károly – véletlenül hülyeségeket barkácsoljon össze a köz szolgálatának csillapíthatatlan vágyától hajtva, különös tekintettel a szőlőbirtokokra.. Hiszen ha teljes a testület, és a forgatókönyvnek megfelelően szavaznak a bizottsági tagok, akkor 5 MSZP-SZDSZ-vokssal szemben 4 fideszes nem és egy MDF-es tartózkodás áll, azaz az eredmény döntetlen. Ekkor pedig jelentés az ablakban, csakúgy, mint a Gyurcsány-bizottság esetében tegnap: ott sem fogadtak el jelentést, és nem is derült ki semmi.

Hogy a dolgok nem mennek majd a napirendben meghatározott módon – késés, vízivás, jelentéselfogadás, egyebek, hazamenés –, azt Répássy Róbert színrelépése egyértelművé tette. Az ellenzéki honatya kedélyes mosollyal jelentette be, a maguk részéről el is készítették jelentéstervezetüket – az iratot rövid úton szétosztották a sajtónak –, melyből egyáltalán nem meglepő módon az derült ki: Orbán Viktor és családja a volt miniszterelnök politikai befolyása révén nem gazdagodott.

Vadai Ágnes, a testület szocialista elnöke erre reagálva azzal csapott le Répássyra: a honatya visszaélt nevével. A fideszes képviselő által osztogatott tervezet végén ugyanis az elnöklő Vadai neve szerepelt. Nos, a tények makacs dolgok: a Fidesz végtelen buzgalmában valóban odabiggyesztette az elnök nevét az irat végére, nyilvánvalóan azért, hogy azt a kellően megpuhított és észérvekkel meggyőzött Vadai Ágnesnek már csak alá kelljen írnia. Hiába, a Sárazsadány-Tokajhegyaljára vezető út is jó szándékkal van kikövezve.

A segítő kezet azonban maga az érintett utasította vissza. Bizonyára azért, mert közismert tény: a képviselők saját nevüket magas találati aránnyal le tudják írni. Akad példa az ellenkezőjére is, persze nem nálunk, hanem más, elmaradottabb országokban.

10.45 – A szocialisták is jelentéstervezetet osztogatnak 
A képviselők ezután az aláírás jogosságán vagy jogtalanságán vitatkoztak egy darabig, majd annyiban maradtak, Vadai Ágnes nevét áthúzva Répássy Róbert módosító indítványként terjeszti be a dokumentumot. Ennek később még jelentősége lesz, de türelem, nyájas olvasó: az események ezen állásánál a jelenlévők mindannyian megkönnyebbültek, hogy végre ismét jó irányba haladnak a dolgok. Mindezek után a szocialisták osztották ki a maguk változatát, melyből szintén az derült ki: Orbán Viktor nem gazdagodott politikai befolyását bevetve. Persze most csak viccelünk, a koalíciós jegyzőkönyvtervezet szerint a volt kormányfő igenis visszaélt befolyásával, és ettől lett a családjának jobb.

10.55 – Az Orbán-bánya visszatér
A jelentésben az Orbán-bányákat is egy oldalon keresztül taglalják a szerzők, becsületükre legyen mondva, a végén leszögezik: mindennek semmi köze nincs a bizottság munkájához. Tényleg nincs.

11.15 – Ismétlés a tudás anyja
Bár a Horn-kormány tagjait nem hívták, abban láthatóan egyetértettek a felek, úgy kell a jó szakértő, mint egy falat kenyér. A Fidesz ugyanis azzal igyekszik bepótolni az eddigi távolmaradást a bizottsági munkától, hogy újra akarja tárgyalni a testület teljes eddigi anyagát. A nagyságrendről: tizenvalahány ülés, több tucatnyi munkaóra, 180 nap, hogy csak a fontosabbakat említsük, kávé- és ásványvízfogyasztás nélkül. Az elnök látván az igyekezetet, és számolván azzal, ha ez tényleg így megy, estig együtt marad a csapat, szünetet rendelt el.

[caption id="" align="alignleft" width="240"] fotók: Kallus György
[/caption]12.15 – Félidőben döntetlen
Itt tartunk ebédidőben. Annak, aki arra jár, azt sem árt tudni, hogy a Képviselői Irodaházban a Parlamenthez hasonlóan – szintén rendkívül olcsó a büfé, bár a választék kicsit kisebb. Persze ízlés dolga. Folytatás következik.

12.45 – Csak azért is lesz jelentés
Az ember egy kicsit nem figyel oda, és máris kész a baj: a szünetről visszatérvén alig egy óra alatt rövidre zárták a munkát a testületi tagok. Nem kellett jósnak lenni ahhoz, hogy előre felvázoljuk a történteket: a bizottság kormányoldali tagjai ragaszkodtak a saját tervezetükhöz – azaz Orbán Viktor politikai befolyása kimutatható családja gazdagodása során –, melyet az ellenzék úgy módosított volna, hogy szerintük pedig nem. A szocialista Szabó Zoltán azt fejtegette: Orbán azért küldte el a fideszes honatyákat a csütörtöki ülésre, hogy ne lehessen elfogadni a jelentéstervezetet: ezzel gyakorlatilag be is ismerte vereségét. Szerinte Orbán Viktor két meghallgatása során maga is képtelen volt érdemben cáfolni, hogy volt köze a bizottság által feszegetett ügyekhez. Vadai Ágnes elnököt nem keserítette le nagyon a testület kudarca: jelezte, a meg nem szavazott jelentést saját hatáskörében a parlament elé terjeszti.

13.10 – Sosem lesz már igazság
Répássy Róbert szerint éppen ellenkezőleg: Orbánról nem bizonyosodott be semmi. Az ellenzék szerint el nem fogadott jelentést nem is lehet az Országgyűlés elé terjeszteni. A politikus a testület ülése során többször is beszélt arról, hogy a bíróság jogerős ítéletben mondta ki, nem hitelesek az Élet és Irodalom által idézett, az egész bizottsági munkát életre hívó dokumentumok. Kovács Tibor (MSZP) szerint azonban Répássy azzal a jól ismert fideszes módszerrel él, hogy a teljes anyagból egy jelentéktelen részletet kiragadva vonják kétségbe az ügy egészét.

Herényi Károly az ülés során több ízben aggályát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a bizottság egész egyszerűen túlterjeszkedik saját hatáskörén. Herényi szerint a féléves bizottsági munka annak ellenére lett eredménytelen, hogy lehetőség lett volna az igazság kiderítésére. A politikus úgy véli: a bizottsági hercehurca hozzájárult ahhoz, hogy az emberek szemében tovább romoljon a politikusokról kialakított kép.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!