2005.03.02. 17:21
Az ombudsman bezúzta a Political Capital ügynöklistáját
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerdán a sajtó nyilvánossága előtt bezúzta azt az ügynöklistát, amelynek nyilvánosságra hozataláról a Political Capital Kutatóintézet kérte a véleményét. Az ombudsman ugyanakkor elvi állásfoglalást ígért az ügyről.
Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője úgy fogalmazott: a könyvégetésre emlékeztetett kissé az adatvédelmi biztos gesztusa.
"Az elvi állásfoglaláshoz nem szükséges a nevek ismerete" - mondta Péterfalvi Attila a lista bezúzása közben.
Somogyi Zoltán, a Political Capital igazgatója elmondta: a több mint ezer nevet tartalmazó listát olyan, már nyilvánosságot látott történelmi kutatások alapján állították össze, amelyek elvileg bárki számára hozzáférhetőek.
Ungváry Krisztián történész - szintén a Political Capital képviseletében - elmondta, hogy a listán a több mint ezer név mellett szerepelt az illetők életrajza, a beszervezés módja, az, hogy kivel tartották a kapcsolatot és kiről írtak jelentést.
Somogyi Zoltán elmondta, hogy a lista átadásával azért nem várták ki az ügynöktörvény jelenleg parlament előtt lévő módosítását, mert nem szeretnék, hogy a politika diktálja a lépéseiket.
A Political Capital február elején tett közzé egy rövidebb, 19 nevet tartalmazó listát, február 27-én pedig egy "Szakértő 90" névvel jelzett illető egy külföldi honlapon 219 nevet tartalmazó listát hozott nyilvánosságra.
Somogyi Zoltán hozzátette, hogy Péterfalvi Attila jövő hétre ígért állásfoglalást a lista nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban.
Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője az esettel kapcsolatban Miskolcon tartott sajtótájékoztatóján felvetette: ezek után "vajon hogyan fogja elbírálni a Political Capital beadványát az adatvédelmi biztos...hogy ez nyilvánosságra hozható, vagy sem?"
Az országgyűlési képviselő ugyanakkor megjegyezte: ezen a listán csak olyan nevek, adatok szerepeltek, "amelyek az elmúlt másfél évtizedben történészi, kutatói munka alapján ... nyilvánosságra kerültek."
A politikus úgy fogalmazott: egy politikával foglalkozó cég vette a fáradságot, összegyűjtötte az elmúlt másfél évtizedben a tudományos kutatásokban megjelent neveket és adatokat, azokat elvitte az adatvédelmi biztoshoz, hogy megkérdezzék: nyilvánosságra lehet-e hozni, majd "erre az adatvédelmi biztos sajátos, kissé a könyvégetésre emlékeztető gesztussal megsemmisíti a listát".
"A magyar múltat, a magyar közelmúltat, a magyar nemzet történelmének sötét foltjait nem lehet megsemmisíteni. Egy ilyen listát le lehet darálni, de a magyar társadalom nem úszhatja meg a múlttal való szembenézést" - tette hozzá.
Az SZDSZ országgyűlési frakciója nevében az ügyvivő arra kérte az adatvédelmi biztost, hogy "tegye meg a konkrét, kézzel fogható javaslatait" a most folyó parlamenti vitához. Úgy vélte: az ombudsman ezzel sokkal nagyobb hasznára lehet a társadalomnak, mintha "egyfajta sajátos cenzor szerepet betöltve, listákat ... semmisít meg".
-->