2005.01.17. 17:21
Szorosabb lesz az együttműködés a magyar és a román rendészeti szervek között
A magyar és a román rendészeti szervek intenzívebb és szorosabb együttműködéséről állapodott meg hétfőn Budapesten Lamperth Mónika, a belügyi tárca vezetője Vasile Blaga román közigazgatási és belügyminiszterrel.
A megbeszélést követően Lamperth Mónika újságíróknak elmondta: egy négy elemből álló együttműködésről állapodtak meg azt követően, hogy áttekintették a magyar-román belügyi kapcsolatokat.
Az első elem a magyar-román-osztrák belügyi együttműködési partnerség létrehozása, amely elsősorban az illegális migrációra és a szervezett bűnözés elleni fellépésre irányul. A második elem az Ártánd-Bors határátkelőnél szintén magyar-román-osztrák együttműködésben kialakítandó úgynevezett "közös kapcsolattartási szolgálati hely", ahol a három ország munkatársai együtt dolgoznak, információt, adatokat cserélnek, és tevékenységük nemcsak a határőrizetre, hanem az illegális migrációra és más kérdésekre is kiterjed.
A harmadik elem a "Schengen-komfort" határátkelők kiépítése a magyar-román határon, negyedik eleme pedig a bűnügyi együttműködés továbbfejlesztése, amelynek során a Nemzeti Nyomozó Iroda és a román megfelelő szerv akár konkrét nyomozati munkákban is együttműködik majd.
Lamperth Mónika beszámolt róla: román kollégájával megállapodtak abban, hogy segítik és szorgalmazzák az önkormányzatok együttműködését is.
Szívesen átadjuk a tapasztalatainkat, hogy mi hogyan készültünk az európai uniós csatlakozásra, ez a román és a magyar önkormányzatok számára egyaránt hasznos - tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy megállapodás született a magyar közigazgatási hivatalok és a román prefektusok együttműködéséről.
Vasile Blaga újságíróknak hangsúlyozta: az integrációs felkészülés során nagymértékben számítanak a magyar Belügyminisztérium segítségére.
"Románia európai uniós útja földrajzilag is Magyarországon keresztül vezet" - jelentette ki.
A miniszter közölte: egyetértettek Lamperth Mónikával abban, hogy javítsák a két ország közigazgatási hivatalai közötti együttműködést, és megegyeztek abban, hogy mivel a román kistelepülések polgármestereinek nagy kihívást jelent az integráció, szívesen felhasználják magyar kollégáik tapasztalatait.
Megjegyezte: "az új román kormány egyik legfontosabb kormányprogrampontja az, hogy nagyon gyorsan megtörténjen a helyhatóságok decentralizációja. Szeretnénk, hogy a helyhatóságoknak semmilyen politikai színezetük ne legyen, ne legyenek politikával átitatottak, hanem tényleg a helyi érdekeket szolgálják".
-->