2004.11.15. 15:37
Magyar-német délkelet-európai konferencia Budapesten
Magyarország abban érdekelt, hogy Európa nyitott és befogadó kontinens legyen, amely nem húz választóvonalat Kelet- és Délkelet-Európa elé - hangsúlyozta Somogyi Ferenc külügyminiszter hétfőn a magyar-német délkelet-európai konferencián Budapesten.
Elmondta: a délkelet-európai országok elfogadták az európai integrálódás perspektíváját és ennek érdekében különböző ütemben, formában már megkezdték a felkészülést.
A külügyminiszter hozzátette: Magyarország számára azért is kiemelt jelentőségű a térség, mert az országok egy részében jelentős számú magyar él.
A magyar és a német szövetségi külügyminiszter védnökségével szervezett konferencia célja, hogy fórumot teremtsen a véleménycserére a gazdasági, a politikai és a tudományos élet németországi, magyarországi és délkelet-európai képviselői számára, és ezzel kifejezésre juttassa a két ország térségbeli elkötelezettségét.
Somogyi Ferenc a konferencián szólt arról: a magyar külpolitika és gazdaságdiplomácia hozzáadott értéket kínál az unió külkapcsolati törekvéseinek megvalósításához, és hozzá tud járulni Délkelet- és Kelet-Európa demokratikus fejlődéséhez, piacgazdasági átalakulásához.
Somogyi Ferenc elmondta: nemzetközi elemzések is megerősítik, hogy a térség biztonsági helyzete, amely a gazdasági szerepvállalás fontos feltétele, tendenciáját tekintve pozitív irányba változott.
A konferencián Klaus Scharioth, a Német Szövetségi Köztársaság külügyi államtitkára hangsúlyozta: az EU-ban közös érdek, hogy a szomszédos országokban stabil legyen a helyzet.
A konferencián Hajdú András, a Külügyminisztérium államtitkára szólt arról, hogy a magyar külpolitika átalakulóban van. Hozzátette: Magyarországot tagországként fokozott felelősség terheli Délkelet-Európa stabilitásáért az egész unió szempontjából.
Visnja Samardzija, Horvátország korábbi európai integrációs miniszterhelyettese szólt arról, hogy a térség országaiban a gazdasági mutatók javulnak, néhány országban elkezdődtek a reformok, és egyre növekszik a befektetők érdeklődése.
Szanyi Tibor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkára a konferencián arról számolt be, hogy a délkelet-európai térség súlya növekszik a magyar külgazdasági kapcsolatokban. Szerinte Magyarország és Németország együttműködése eredményes lehet ebben a térségben is, és megerősítette, hogy a magyar kormány kiemelten kezeli a térség országait.
Radovan Jelasic, a Szerb Nemzeti Bank elnöke jelezte, hogy számítanak Magyarország integrációs tapasztalataira. Kitért arra, hogy Szerbiában folytatódik a privatizáció, és megvalósítják a strukturális reformokat. Megemlítette, hogy jelentős kihívás számukra az ország imázsának javítása.
Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet igazgatója úgy vélekedett, hogy az Európai Uniónak világos ütemtervet kellene meghatározni a bővítésre. Utalt arra, jó lenne, ha az EU költségvetésében a földrajzi realitások tükröződnének, és a határokon átnyúló regionális fejlesztések is támogatást kapnának.
-->