2004.11.15. 15:40
Budapesten újabb 500 szelektív-hulladékgyűjtő pont
A szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas kukákat az idén az év végéig a fővárosban 250 új helyre telepítik ki, amelyet újabb 250 "hulladékgyűjtő sziget" kialakítása követ 2005. június végéig - közölte Halász Géza, a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Rt. kommunális igazgatója hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten.
Emlékeztetett arra, hogy jelenleg Budapesten 100 különböző pontra hordhat a lakosság különválogatott hulladékot.
A szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas helyek száma a jövő év feléig 600-ra bővül, ezek tapasztalatai alapján lehet a rendszer további bővítésének üteméről dönteni. Hosszú távon valószínűleg 2 ezerre nő a számuk Budapesten - tette hozzá Halász Géza.
Kifejtette, hogy az 500 új helyre kihelyezett gyűjtőedény összesen 180 millió forintba, a szükséges szállítóautó és egyéb eszközök pedig 200-300 millió forintba kerülnek. A beruházásokat a Fővárosi Önkormányzat és az FKF együtt finanszírozza.
A kommunális igazgató megjegyezte, hogy a tavaly november óta működő 100 gyűjtőszigetről havonta 200 tonna különválogatott szemetet szállítanak el, amelynek csupán 7-7,5 százaléka alkalmatlan bármiféle újrahasznosításra.
Halász Géza kitért arra, hogy az FKF bővíteni kívánja a jelenleg 14 helyen működő hulladékudvarok számát. A tervek szerint éveken belül 35-40 udvar üzemel majd ingyenesen fogadva a legkülönfélébb hulladékokat.
Ongjerth Richárd, a Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ Kht. ügyvezetője beszámolt legfrissebb felmérésükről, amelyet a fővárosi lakosok szelektív hulladékgyűjtéshez való hozzáállásáról készítettek.
A 300 fő megkérdezésével elvégzett reprezentatív felmérés szerint a budapestiek 98 százaléka tisztában van a szelektív hulladékgyűjtés fogalmával és kétötödük használta is már a színes kukákat.
"Az emberek fele úgy véli, a hulladékok különválogatott gyűjtésére csak a lakosság környezetvédelem iránt elkötelezett lelkes kisebbsége hajlandó, a többséget nem lehet rávenni arra" - mutatott rá az ügyvezető.
Bihary Gábor, a Fővárosi Közgyűlés Európai Integrációs és Külügyi Bizottságának elnöke a felmérés kapcsán szólt arról, hogy a szelektív hulladékgyűjtés elterjedésének legfőbb gátja a gyűjtőszigetektől való távolság, de gondot okoz az otthoni különválogatáshoz szükséges hely és az arra fordított idő is.
"A szelektív hulladékgyűjtésben részt vevők többsége csak gyalogosan vállalja a különválogatott hulladékát a gyűjtőszigetekre szállítani, ám 14 százaléka még autóval is hajlandó elszállítani a szemetet" - jelezte az elnök. Hozzáfűzte: a megkérdezettek harmada legfeljebb 300-500 métert, további harmaduk pedig maximum 100-200 métert gyalogol a színes konténerekig.
-->