2004.10.28. 14:06
Járai szerint elérhető 2006 végére a 3,5 százalékos infláció
Járai Zsigmond szerint a Magyar Nemzeti Bank üdvözli azt, hogy a kormány a jegybankkal közösen 3,5 százalékos inflációs célt kíván kitűzni 2006 végére. A Magyar Nemzeti Bank elnöke ezt a jegybank mai inflációs konferenciájának szünetében mondta Budapesten.
"A 3,5 százalékos cél 2006 végére elérhető, ha tovább érvényesül a szigorítás a fiskális politikában" - mondta a jegybankelnök.
Kiemelte: ha az év további részében az infláció tovább mérséklődik - amire jó esély van - és a külső világgazdasági körülmények változatlanok maradnak, valamint a hazai gazdaságban a folyamatok továbbra is a mostani tendencia alapján alakulnak, mód lesz a jegybanki kamat további csökkentésére az év végéig.
Járai Zsigmond szerint az államháztartási deficit ugyan nagyobb lesz, mint amit a kormány bejelentett, és a jövő évi deficit is több lesz a kabinet által mondottnál, de mégis szigorítást jelent, és ha a költségvetést az Országgyűlés elfogadja, ennek alapján elképzelhető az újabb kamatlépés.
"Ugyan nem tudom megmondani, mi lesz a Monetáris Tanács következő döntése, de az nyilvánvaló, hogy támogatni fogjuk a 3,5 százalékos inflációs célt" - mondta a jegybank elnöke.
Ha 2006 végére az inflációs célkitűzés 3,5 százalék lenne, az egyrészt elérhető, másrészt nem jelent olyan gyors dezinflációt, amiről a kormány vagy a parlament egy része úgy gondolná, hogy túlzott terheket ró a gazdaságra - emelte ki Járai Zsigmond.
"Ez reális elérhető cél lesz" - mondta.
Hozzátette: a jegybank egyébként 2004 végére 6 százalék körüli pénzromlást vár, a jövő év végére 4-4,5 százalékos inflációt valószínűsít, így 2006 végére 3,5 százalék lehet az infláció, ami már közel van ahhoz az árstabilitási szinthez, amit a jegybank megfogalmazott.
Járai Zsigmond megemlítette: az MNB legfőbb céljának az árstabilitás elérését tekinti, ennek mértékét a 3 százalék plusz-mínusz egy százalékpontos sávba helyezi.
A jegybank elnöke a konferencián elhangzott előadásában aláhúzta: az MNB szerint az ország számára az lenne a hasznos, ha "minél előbb be tudnánk vezetni az eurót". Az euró bevezetése ugyanis magával vonná az alacsony inflációt, az alacsony kamatokat és igen kedvező lenne a magyar gazdaság általános folyamataira.
"A belépés dátumának eltolása hihetetlen károkat okoz az egész gazdaságnak, de természetesen ez politikai mérlegelés kérdése. Az tény, hogy a mielőbbi bevezetéssel az egész magyar társadalom jobban járna" - mondta Járai Zsigmond.