2010.10.25. 09:09
10 biztos jel, hogy túlhajtottad magad
Érzed, hogy valami nincs rendben körülötted? Nincs étvágyad, nem alszol jól, az edzéseket, az otthoni tornát megcsinálod, de koránt sem akkora lelkesedéssel, mint korábban… Ráadásul így a „változás” is várat magára, és nem tudod mi ennek az oka, és hogyan orvosold mindezt a kedvtelenséget és már-már letargikus állapotot? Segítünk!
Túledzettség
Szakértők szerint a túledzettség egy olyan kóros állapot, melyet elsősorban az edzettségi szintünket meghaladó edzésterhelések sorozata idézheti elő. Kár lenne azonban csak és kizárólag erre a közegre (a jó öreg tornaterem szagra) korlátozni a figyelmünket, hiszen amikor az egészséges életmód zászlaját seprűnyelünk végére tűzzük, és vad szárnyalásba kezdünk, számtalan más befolyásoló tényező is közrejátszik terhelhetőségünk, edzettségi szintünk és mozgósítható energiaszintünk nagyságában.
A seprűnyelet rendeltetésszerűen ugyanis otthon is használnunk kell, és ez „az otthoni faktor” is kihatással lehet sportos életmódunkra.
Egy sportembernek (akár amatőr, akár profi) a megfelelő teljesítmény letételéhez rendezett családi háttérre, lehetőleg konfliktusmentes munkahelyre, pihenésre, harmonikus párkapcsolatra is szüksége van! Ennek megvalósulása körülbelül söprűnk levegőbe emelkedésével egyenlő, de ha úgy érezzük, baj van, nem bírjuk úgy a terhelést, nézzünk kicsit körül, hogy az esetlegesen helytelen edzésmódszeren túl mi okozhatja még a problémát.
Alapvető hibák, amelyeket elkövethetünk
* Kezdőként vagy újrakezdőként hirtelen emeljük a terhelést, holott szervezetünk még nem alkalmazkodott az őt ért ingerekhez.
* Elhagyjuk a pihenőidőt, így esélyt sem adva szervezetünknek a regenerációra, a szuperkompenzációról már nem is beszélve.
* Bonyolult, komplex mozgásokkal bombázzuk testünket, esélyt sem adva az egyszerűbb gyakorlatok technikai kivitelezésének rögzülésére.
* Magánéletünkben jelentkező szellemi és fizikai túlterhelés esetén is ugyanazt a teljesítményt várjuk el magunktól, szervezetünk jelzéseire nem figyelve
* Sokáig tartunk monoton edzést, amely által egyhangúvá válnak sportos napjaink, a gyakorlatok és az intenzitás.
* Életrendünkben, életvitelünkben bekövetkező változások belső terhelését figyelmen kívül hagyjuk.