2009.12.14. 17:33
Nem akar fürdeni a gyerekem!
Bizonyára el sem tudod képzelni, hogy ne zuhanyozz, vagy fürödj minden nap, és ezt a jó szokást a napirend természetes részeként adod tovább a gyerekednek is. Mégis eljöhet olyan időszak, amikor ő megmakacsolja magát, és látszólag ok nélkül „utál’” fürdeni…
Kiss Erika gyermekpszichológus maga is két gyermek édesanyja: „Fontos, hogy az esti fürdés ne erőszakból történjen, hanem kellemes élményként élje meg a gyermek. Ugyanígy nem vezet célra a többnapos nem fürdés sem. Ha a gyermek a tiltakozása előtt vízimádó volt, mindenképpen valamilyen fürdéssel kapcsolatos okra vezethető vissza az ellenkezése. Ez lehet egy kisebb forrázás (nem látható), vagy éppen túl hideg víz miatti kellemetlen élmény, vagy a testén lévő karmolás, horzsolás reagál kellemetlen, csípő érzéssel a víz hatására.
Az is lehet, hogy a közösségben, ahova jár (bölcsi, ovi vagy iskola) történt valami, ami miatt szégyenlőssé vált, azért nem szeret levetkőzni és a kádba ülni.”
Rémálom a fürdetés
„Valami történt Andrissal, mert néhány napja utál fürdeni. Ha bele akarom rakni a fürdőkádba, úgy kapaszkodik belém, mint egy kis majmóca. Ha sikerül beraknom a kádba, üvölt és menekül kifelé. Előtte pedig azért kellett imádkoznom, hogy végre jöjjön ki. Az a baj, hogy már én is ideges vagyok, ha eljön a fürdésidő – ami igencsak rövidre sikerül mostanában, egy-két perc alatt letudja”. – panaszkodik Timi, az ötéves Andris édesanyja.
Hogyan veheted rá, hogy megint imádja a vizet?
Bármennyire is kilátástalannak látszik a helyzet, létezik néhány módszer, aminek a segítségével ismét megkedveltetheted gyermekeddel a fürdést, felfedezheti általa annak kellemes oldalát.
* Ha nincsen horzsolás, felfázás, és egyéb testi eredetű oka a fürdés elutasításának, nagy segítség lehet a testvérrel vagy az azonos nemű szülővel való közös fürdés.
* Sok gyermek a szemébe csurgó víztől vagy hajmosásnál a sampontól fél, ezért jó megoldás, ha jól hátradőlve, lassú mozdulatokkal mosod meg a haját.
* Egy-egy kedvenc vízbe tehető játék is ösztönző hatású lehet a gyermek vízbecsalogatására.
* Esti mese helyett bábozz neki és kérd meg, hogy legyen ő az egyik kislány (vagy kisfiú) „magyar hangja”. Gyermekhangon beszélj arról, mennyire szeretsz fürdeni, és mi az, ami esetleg kellemetlen lehet közben, majd kérdezd meg tőle (szintén baba hangon), hogy ő is szeret-e fürdeni, majd ha azt válaszolja, hogy nem, kérdezz rá, miért. A bábbabának hamarabb elmondja majd, mi a problémája.
* Sok olyan fürdéshez való játék létezik, ami meghozza a gyerekek kedvét a fürdéshez. A színes, illatos, pezsgő fürdőtablettáktól kezdve az óriási habokon át a csempére „ragasztható” állatfarmig ma már nagyon sok mindent bevethetsz, hogy a fürdés ne egy kötelező, szükséges napirendi pont, hanem egy mókás, ellazító játék legyen.
Mi a jó a babáknak?
Az egyik nézet szerint a csecsemőknek minden este fürdeniük kell, a másik vonal pedig azt a javaslatot tartja követendőnek, mely szerint bőven elegendő, ha hetente egyszer mosdatjuk meg őket.
Mindkét nézet ellen és mellett találhatunk logikus érveket, de hogy kinek, melyik változat lesz a végleges, az sokszor csak megszokás kérdése, hiszen a szülők döntik el, hogyan alakítják a kicsi napi rutinját: milyen állandó vagy változó elemeket építenek bele.
Az első naptól…
Nagyon fontos, hogy az első fürdetéstől kezdve ügyelj arra, nehogy valami kellemetlen, rossz élmény érje a kicsit pancsolás közben, mert akkor biztosan nem lesz egyszerű dolgod visszaszoktatni a vízimádatra a későbbiekben.
Ma már nemcsak hagyományos alakú és méretű, hanem érdekes, vödörformájú babakádak is kaphatók. Ez a forma ideális az újszülött fürdetéséhez, mert a benne való tartózkodás felidézi a méhben töltött idő kellemes érzéseit.
Jól készítsd elő a fürdőszobát!
A „baleset mentesítéshez” hozzájárulhat, ha megteszel bizonyos óvintézkedéseket, például csúszásgátlót kerül a (kis)kádba, megfelelően választod meg a víz hőmérsékletét (nem feltétlenül a neked kellemes vízben érzi a baba jól magát), hogy nehogy „megcsípje” (leforrázza) vagy fázzon.
A kisbabán nem lehet látni, ha fázik, csak sírással tudja jelezni, hogy valami nincs rendben. Ezért neked kell gondoskodni róla, hogy a helyiség, ahol fürdeted kellően fel legyen fűtve, és a víz hőmérséklete is ideális legyen lehetőleg 36-37 fokos.
Az is nagyon fontos, hogy mindent előkészíts (tiszta ruha, törölköző, popsitörlőkendő, pelenka, hintőpor, popsikenőcs, cumi, játék, habfürdő, sampon, stb.), nehogy meztelenül kelljen várnia, amíg valamit keresgélsz.
Hogy a baba megszeresse a fürdést…
Mindig óvatosan, megtámasztva a testét engedd be a kádba. Lehetőleg arccal előre kerüljön a vízbe, mert az sokkal természetesebb a csecsemők számára, mint a háton fekvés.
* Fontos, hogy a picur biztonságban érezze magát: ha az egyik karoddal megtartod a testét, a hirtelen átfordulást is elkerülheted.
* Használj a fürdéshez szivacsot (minden fürdetés után alaposan mosd ki), és egy törölközőn töröld át vele a gyermeket, majd egy üres lavórban. Amikor a kicsi már megbarátkozott a lavórral, rakj bele egy kevés vizet, majd fokozatosan többet, végül fokozatosan próbáld meg visszaszoktatni a kádba.
* Próbáld meg játékossá, vidámmá tenni a fürdetést, hogy elvond a kicsi figyelmét a félelmeiről. Használj ehhez sok színes játékot és akár szappanbuborékot is fújhatsz (ügyelve, hogy ne menjen a szemébe).
Akár fürdésről vagy bármi másról legyen szó, sose kényszerítsd a gyermekedet, hogy olyasmit tegyen, amitől fél. Bátorítsd, biztasd, biztosítsd a szeretetedről és meglátjuk, hogy előbb utóbb elmúlnak a félelmei, hiszen bízni fog bennünk.