2009.10.21. 16:52
A szolárium veszélyesebb, mint a nap!
A cigarettával, az arzénnel és az azbeszttel egyformán rákkeltőnek minősítette a szoláriumot egy nemzetközi rákkutató csoport.
Az UV sugarakat kibocsátó napágyakkal kapcsolatban régóta megoszlanak a szakértői vélemények. A Nemzetközi Rákkutató Intézet, ami a WHO-hoz tartozik, sokáig csak a „valószínűleg rákkeltő” kategóriába sorolta a barnító lámpákat és a szoláriumokat. Most azonban – a bizonyítékok birtokában - határozottan rákkeltőnek minősítették a mesterséges napozást.
Háromszor durvább, mint a nap
A kutatások azt mutatják, hogy a szoláriumot használók legalább olyan mértékben növelik a rák kialakulásának kockázatát, mint azok, akik délben napvédő krém nélkül napoznak. A mostani gyorsbarnító gépek háromszor erősebb ultraviola sugárzásnak teszik ki a bőrt, mint a legerősebb nyári napfény.
Ráadásul sokáig úgy hitték, hogy csak az egyik típusú UV-sugárzás jelent halálos veszélyt, most viszont egereken végzett kísérletekkel bizonyították, hogy az UV-sugárzás minden fajtája ijesztő mutációkat okoz a sejtekben. Az Intézet 1971 óta bocsátja ki éves jelentését, amit a WHO rákkeltő anyagok enciklopédiájának is neveznek. Ebben 1-től 4-ig rangsorolja az emberi szervezetre veszélyes anyagokat, és most a szolárium is előlépett az 1-es kategóriába – a dohánytermékek, az arzén és az azbeszt mellé többek között.
A fiataloknál a legveszélyesebb
A bőr és a szem rákos megbetegedését okozó szolárium még mindig nagyon népszerű az egész világon. Az elmúlt évek során a harminc alattiak körében egyre inkább elterjedt az a nézet, hogy a napsugárzás káros hatásaival szemben a napágy jelenti a megoldást: barnít is, mégsem rákkeltő. Ez azonban tévhitnek minősült, és a kutatások szerint 75%-kal több esélye van a bőrrákra azoknak, akik még harminc éves koruk előtt kezdenek szoláriumozni.
Valószínűleg az sem véletlen, hogy a melanóma (azaz a legkegyetlenebb fajta bőrrák) a vezető halálok a 18-30 évesek körében – egy generációval korábban ez a hetvenöt évesnél idősebbek betegségének számított.
Ausztráliában és az Egyesült Államok több államában is törvényileg szabályozzák már a szoláriumipart. Az USA-ban tinédzserek nem használhatják a napágyakat a szülők és/vagy a háziorvos írásos engedélye nélkül. Ausztráliában tiltják a gyerekek szolárium használatát, és ugyanúgy kötelező jól láthatóan kifüggeszteni a szoláriumozás egészségügyi kockázatait, mint ahogy a dohánytermékeken is meg kell jeleníteni a káros hatásokat.
És a napozás?
A napozás sem a régi, ezt tudjuk. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy számos olyan élettani folyamatot indít be a szervezetben, amire a szolárium nem képes. Ilyen például a D-vitamin termelése, ami létfontosságú a rák megelőzésében. Ha valaki folyton kerüli a napsugárzást, vagy mindenféle vegyszeres napvédővel keni be magát, az nemhogy jót nem tesz magával, hanem még rá is segít a rákkeltő hatásra. A délelőtt 10-ig, vagy délután 3-tól tartó napi fél óra napozás sokkal többet használ a szervezetnek, mint amennyit árthat. Aki pedig ennél többet szeretne napon tölteni, az ne vegyszerekkel kenje a bőrét, hanem antioxidánsokban gazdag természetes napkrémekkel, illetve ásványi szemcséket tartalmazó fényvisszaverő krémekkel.
A szoláriumozás esztétikailag sem az igazi megoldás: bár napbarnított árnyalatot kölcsönöz a bőrnek, attól még az természetellenes. És ráadásul annyira ráncosítja a bőrt, hogy csak a kemény dohányzás veheti fel vele a versenyt.
- Anyajegy, melanóma, halál >>>