2024.12.09. 06:00
Amerika megint halasztja a holdra szállást, kínaiak lihegnek a nyakában
A NASA friss bejelentései alapján annyi bizonyos, hogy megint csúszik az űrprogram.
![](https://cdn.kemma.hu/2024/12/9x-mLyycAtM85HUEsv0zmnSlFFYAEa-Ii06iXUcFxwQ/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQ5MGMwZGVlMTJkMzRlMDA4NTAxYWM1ZjMzYWI1ODgz.jpg)
A növő hold az Atlanti-óceán déli része felett keringő Nemzetközi Űrállomásról fotózva
Forrás: NASA
A NASA közölte az Artemis holdprogramjával, az Orion űrszondával és a küldetés ütemtervével kapcsolatos aggályaikat: még egy kicsit többet kell várni, míg Amerika visszatér a holdra.
Megtalálták ugyan a megoldást az Orion kapszula hőpajzsának problémájára, de a hold felszínére való visszatérés több okból is tovább késik, részben az űrhajó személyzetével kapcsolatos biztonsági aggályok miatt.
Az Artemis–2 és Artemis–3 küldetéseit ismét elhalasztották, az Orion első legénységi repülése 2025 szeptemberéről 2026 áprilisára csúszott, és az 1969-es sikeres Apollo-küldetés utáni holdra szállást valamikor 2027 közepére tervezik az eredeti 2026 helyett.
Az Orion hőpajzsával kapcsolatos problémák az Artemis–1 küldetés során derültek ki még 2022-ben. Az Artemis–1 az Orion űrszonda személyzet nélküli próbarepülése volt a holdra és vissza. Miután az Artemis–1 a Csendes-óceánba zuhant, a kapszula utólagos ellenőrzése a hőpajzs hibáit tárta fel.
Május elején a NASA főfelügyelői hivatala kiadott egy jelentést, ami szerint a NASA készen áll az Artemis–2 küldetés végrehajtására, de az Orion hőpajzsát kritikus kérdésként azonosította, mert a „NASA holdkapszulájával kapcsolatos biztonsági problémák jelentős kockázatot jelentenek az Artemis–2 legénysége számára”.
Leegyszerűsítve: úgy tervezték, hogy az Orion a Földre való visszatérésekor szándékosan lép be és ki a légkörbe, hogy ezzel csökkentse a sebességét. De amikor az atmoszférába lépett, a hőpajzs külső rétege túlzottan felhevült, gázképződések kezdődtek, amelyek beszorultak a hőpajzs belsejébe. Ez a belső nyomás növekedését hozta létre, ami aztán a hőpajzs külső rétegének megrepedéséhez és egyenetlen leválásához vezetett.
A NASA úgy döntött, megtartja az Orion hőpajzsát, de módosított belépési pályát alkalmaz a Földre visszatérő űrszondánál.
Ami újabb csalódást keltő késedelmet okoz az Artemis programban a költségtúllépések és a túl ambiciózus ütemterv miatt.
Nagy a nyomás a NASA-n, hogy előbb érjen a Holdra, mint a kínaiak: a két nemzet keményen vetélkedik egymással az űrversenyben. A kínaiak bejelentették, hogy 2030-ban űrhajósokat küldenek a Holdra, így Amerika még háromévnyi előnyben van. Egyelőre.
Digitália
- A nőket lemeztelenítő appok simán átverik a Facebookot
- Kutatások igazolják: valószínűleg ön sem mossa elég gyakran a törülközőit
- A világ első MI-vel tervezett cipői elképesztőek, de fogadjunk, hogy nyereségesek
- Az önvezető autó foglyul ejtette a férfit, aki megpróbálta ellopni
- Magyarra is fordítja a filmeket valós időben az ingyenes VLC videólejátszó