2024.12.19. 06:00
A digitális rezsi egyre nagyobb kiadást jelent a családok számára
A digitális rezsi már lassan több, mint a hagyományos. A 15–24 évesek túlnyomó része a hagyományos csatornákkal (tévé, rádió, újság) szemben már döntően ezeken a platformokon keresztül fogyaszt médiát, elsősorban szórakozási céllal – derül ki a K&H Bank felméréséből. A kutatásból kiderül, hogy egy 60 négyzetméteres társasházi lakás hagyományos rezsije 60 ezer forint körül lehet, amit könnyen elérhet egy nagyobb család digitális rezsije is.
A digitális rezsi már lassan több, mint a hagyományos
Forrás: AFP
Fotó: Hans Lucas
Az Egyesült Államokban már egy átlagos fogyasztó csaknem 24 ezer forintot (61 dollárt) költ különböző streamingszolgáltatásokra egy hónapban a Deloitte felmérése szerint. A kutatás arra is rávilágít, hogy az előfizetési díjak ma már olyan magasak lettek, hogy csaknem kétezer forintos (ötdolláros) emelkedés esetén az emberek már hajlandók lemondani, akkor is, ha ezért a kedvenc sorozatukról is le kellene mondaniuk – írja a Világgazdaság.
A videóstreamingre akár havi 10-12 ezer forint is elmehet
A K&H Vigyázz, kész, pénz! szakértői szerint érdemes megfontolni, hogy miként lehet spórolni ezeken a kiadásokon, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy egy főre vetítve Magyarországon is könnyen összejöhet az amerikai példában szereplő digitálisrezsi-kiadás havi szinten.
A bank közleménye idézi a PC World magyar verziójának adatait, melyek szerint a digitális rezsi lassan vetekszik a hagyományos kiadásokkal. Az oldal szerkesztői szerint ugyanis
egy 60 négyzetméteres társasházi lakás hagyományos rezsije 60 ezer forint körül lehet, amit könnyen elérhet egy nagyobb család digitális rezsije is.
A videóstreamingek között egyaránt találni magyar és külföldi szolgálatókat is, ráadásul ezek száma folyamatosan nő, és egy-egy alapszintű előfizetés két-háromezer forintba kerül. Noha az éves előfizetés segítségével pár hónap megspórolható, az előfizetés árát növeli, ha több eszközön is szeretnénk követni kedvenceinket. Ráadásul a különböző szolgáltatások kínálatában fennálló különbségek miatt sokszor nem elegendő mindössze egy szolgáltatónál előfizetni. A közlemény szerint a videóstreamingre így akár havi 10-12 ezer forint is elmehet.
Játékra és szoftverekre is sokat költünk
A zene esetében jobb a helyzet, hiszen a szolgáltatók nagyjából azonos címlistát kínálnak, nagyjából havi négyezer forintért. Azonban nagyon sokat lehet elkölteni előfizetéses szoftverekre és játékokra, de akár felhőalapú tárhelyekre és más szolgáltatásokra is.
A szoftverek és játékok havi 10-12 ezer forintba kerülnek átlagosan, míg a felhőszolgáltatások havi háromezer forintot emészthetnek fel.
Mindezen tételeket összeadva pedig akár havi 30-40 ezer forintos költés is összejöhet, ami már összevethető a hagyományos rezsivel.
Sokat lehet spórolni a digitális rezsin, ez derül ki a Világgazdaság cikkéből.
Digitália
- Érkezik az AI-jal felturbózott Honor Magic7 Pro
- Jó reggelt, idén már csapattagként dolgozik velünk a mesterséges intelligencia
- A nőket lemeztelenítő appok simán átverik a Facebookot
- Kutatások igazolják: valószínűleg ön sem mossa elég gyakran a törülközőit
- A világ első MI-vel tervezett cipői elképesztőek, de fogadjunk, hogy nyereségesek