interjú

2018.04.16. 19:45

Ezért is büszke a Tatabányai Törvényszékre az elnök

A bíróság tavalyi eredményeiről, a mediátorokról, a Nyitott Bíróság Programról és az idei év kihívásairól, céljairól beszélgettünk a Tatabányai Törvényszék elnökével, Csorba Zsolt Ödönnel. A bíró szerint fontos a fiatalok jogismeretének szélesítése, illetve, hogy az ítélet után elégedetten távozzanak a felek.

Goletz-Deák Viktória

A Tatabányai Törvényszék elnöke, Csorba Zsolt Ödön szerkesztőségünkben

Fotó: Dallos István/24 Óra

– Márciusban értékelték a bíróság tavalyi munkáját. Melyek voltak a legfőbb megállapítások?

– A Tatabányai Törvényszék a 2017-es évben is magas színvonalúan és időszerűen elvégezte a feladatát. A beérkezett ügyeink 99,7 százalékát sikerült befejeznünk. A peres ügyek 88 százaléka egy éven belül lezárult, amely a 2016 évi 85 százalékos eredményhez képest 3 százalékos javulást mutat. További célunk volt a két éven túli ügyek számának csökkentése is. Míg 2014-ben ezeknek a száma 410 volt, tavaly már csak 229. A cél, hogy ezeknek a számát is száz alá csökkentsük. Ez azért nagy szó a 2017-es évben, mert sok regionális és helyi képzésen vettek részt a bírák. Magyarán ezzel csökkent a tárgyalási napok száma. Aminek egy részét ugyan póttárgyalási napokon pótolták, de ez még így is egy rendkívüli teljesítmény. Mindezt úgy, hogy a polgári peres bíráknak, különösen az új polgári eljárásjogi törvény miatt tavaly nagyon nagy számban voltak ezek a kiesett tárgyalásnapjaik. Úgy gondolom, hogy elismerés illeti a bírókat, és erre vagyunk a legbüszkébbek, hogy miközben tanultunk, tudtunk időszerűen dolgozni is. Az ítélkező munkának a minősége is tovább javult. Magyarán, ha valakinek egy járásbírósági szinten születik egy ítéletet, amivel nincsen megelégedve, akkor azt megfellebbezheti rendes perorvoslat keretében. Mi azt is nézzük, hogy ezek az ügyek hogyan alakulnak másodfokon, mikor felülbírálják őket. A Tatabányai Törvényszéknek a mutatói ezekben az ügyekben is javultak a tavalyi évben.

– Mi jelenleg a legnagyobb kihívás a bíróság életében?

– Az elektronikus eljárásra való átállás, ami 2016 júliusától, illetve 2018 januárjától a büntetőügyszakban kötelező. De nemcsak nekünk, hanem az egész magyar államszervezetnek. Ami még nagy kihívás, az az új eljárási törvényekre való átállás. Gyakorlatilag egy büntetőbíró most július elsejétől a korábban megszerzett eljárási rutinjától kénytelen megválni. Ezek, az egyébként helyes irányba változó rendelkezések rengeteg új intézményt is bevonnak az eljárásba és ezt nem lesz könnyű megtanulni. Mint ahogy a 2017-es évben a polgári ügyszakos bíróknak nem volt könnyű a polgári perrendtartásra átállni, most a büntetőbíróknak lesz ez nehézség.

– Lehetőség van a törvényszéken is ügyfél-elégedettségi lap kitöltésére. Gyakran veszik ezt igénybe az állampolgárok? Mit írnak?

– 2014-ben vezettük be az ügyfélelégedettség-mérést. Ezt 2016 végéig évente két alkalommal végeztük el, majd ez évente egy alkalomra módosult. A kérdőíveket a panasznapi ügyfélfogadáson lehet kitölteni. Nagyon elégedettek vagyunk az eredménnyel, hiszen az elmúlt évben az összesített átlag elégedettségi érték 91,6 százalék volt. Nagyon érdekes, ha belegondolunk abba, hogy lehet valaki elégedett, ha súlyos büntetést szabnak ki rá. De ha azt látja, hogy a bíró felkészült, empatikus emberként viselkedik és emellett időszerű, akkor adott esetben könnyebben elfogadja azt az ítéletet, amit kiszabtak. De alapvetően ilyen a bírósági rend, hogy nem csak elégedett emberek hagyják el a bíróság épületét. Ezt tudomásul kell venni. Azt tehetjük meg, hogy kulturált környezetben, felkészült munkatársakkal várjuk az ügyfeleket, bármilyen minőségben is érkezzenek.

A Tatabányai Törvényszék elnöke, Csorba Zsolt Ödön
Fotós: Dallos István/24 Óra

– A vitarendezésben vannak úgynevezett bírósági közvetítők, mediátorok is ma már. Mi a szerepük? Sikeresek?

– A közvetítés, vagy más néven mediáció, a hagyományos peres eljárásoktól lényegesen eltérő megoldás. Célja, hogy a vitában érdekelt felek kölcsönös megegyezéssel zárják le ügyüket. Ehhez, a vitában nem érintett semleges, pártatlan harmadik személy, az úgynevezett mediátor segítségét veszik igénybe. A bírósági közvetítői eljárásnak feltétele, hogy a felek között peres vagy peren kívüli eljárás folyamatban legyen. Peres eljárás esetén a közvetítői eljárás időtartamára szünetelhet. A közvetítés ügymenete gyorsabb, így a közvetítői ülés megtartására hamarabb kerülhet sor. A bírósági közvetítői eljárás ingyenes, azonban az igénybevételéhez elengedhetetlen per, vagy peren kívüli eljárás az Illetéktörvény rendelkezései szerinti illeték megfizetésével jár. Azonban erre különböző illetékkedvezmények vehetők igénybe. A bírósági közvetítés körében megyénk hét kijelölt mediátora 2017-ben 110 közvetítői eljárást fejezett be. Ez a szám 46-tal meghaladja az előző évit. Ez azért jó, mert mivel két fél van legalább az ügyben, ez 220 elégedett embert jelent. A mediáció végén ugyanis nem csak egy „nyertes” lesz, aki mindent visz. Közösen, megfelelő engedményekkel születik egy megállapodás, amit a felek így könnyebben be is tudnak tartani. Ez egy óriási dolog, ami például növelheti az elégedettséget.

A programmal a középiskolások alapvető jogi ismereteit is bővítenék

Csorba Zsolt Ödön arra a kérdésre is választ adott, hogy mit jelent a Nyitott bíróság program.

– A Tatabányai Törvényszék és a hozzátartozó bíróságok mindig aktívak voltak. Jómagam is már tizenhárom éve itt, Tatabányán tartok Nyitott bíróság programokat az internet veszélyeiről, illetve a kábítószerrel való visszaélésről. Ez az a program, amikor szeretnénk egy kicsit megmutatni a mi munkánkat. A másik része, hogy különösen a középiskolás réteg alapvető jogi ismereteit bővítsük. Program keretében a középiskolások rendkívüli osztályfőnöki órákon kapnak tájékoztatást a legalapvetőbb jogi ismeretekről. Ez egy jó esély arra, hogy lássa, amit ő tréfának, vagy jó kis viccnek gondol, milyen bűncselekmény lehet. Mennyivel jobb egy diákkal így találkozni, mint hogy már ott álljon a bíróság előtt, és a neve alá bekerüljön, hogy kiskorú vádlott. Esetleg csak akkor döbben rá, hogy a kábítószer-fogyasztásnak és egy osztálytárs zaklatásának milyen büntetőjogi következményei lehetnek. De igazából nincs megkötve a keze a nyitott programban résztvevő bírónak, vagy igazságügyi alkalmazottnak, így bármilyen témakörben tarthat előadást.

Tavaly megyénk bírái és bírósági titkárai ötvenkét alkalommal, összesen 1900 érdeklődőt értek el a programnak köszönhetően. De ide tartozik az is, hogy az évente megrendezett Tatai Patara történelmi fesztiválon megyénk több bírája és törvényszéki munkatársa korhű tárgyalást adott elő – kaptuk a választ Csorba Zsolt Ödöntől.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!